Futbol Kültürü – futbol kültürü, futbol haberleri ve tribün kültürü

Trabzonspor Efsanesinin Doğusu

373
Trabzonspor Efsanesinin Doğusu

Trabzonspor efsanesinin doğuşu Türk futbol tarihinin değişmesi ve sadece 3 büyük takım hegemonyasından kurtulması açısından oldukça büyük önem arz ediyor.

Trabzonspor’un ardı ardına şampiyonluklara ambargo koyduğu ve 8 sezonda 6 şampiyonluk yaşadığı döneme kadar Türk futbolunda Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş takımlarının hegemonyası bulunuyordu. Bu sebeple Trabzonspor efsanesinin doğuşu ile birlikte Türk futboluna büyük bir heyecan ve dinamizm geldiği görülüyor. Trabzonspor her ne kadar çok uzun süredir şampiyonluk hasreti çekse de Türk futbol tarihine adını 4. büyük olarak yazdırmayı başardığı görülüyor.

Trabzonspor Efsanesinin Doğuşunun Hikayesi

Trabzonspor efsanesinin doğuşu 1973-74 sezonunda ikinci ligde şampiyon olarak 1 Lige yükselmesi ile resmen başlamış oldu. Trabzonspor lige yükseldiği ilk sezon topladığı 30 puanla iyi bir performans gösterdiği görüldü. Fakat bu başarı gelecekte ki başarıların ilk işareti olarak görüldü. 1975-76 sezonunda daha ligde ki ikinci senesinde Trabzonspor Fenerbahçe ile giriştiği şampiyonluk yarışında galip ayrılarak 43 puanla ilk şampiyonluğunu kazanmıştı. Pek çok spor otoritesine göre ise bu başarı tekrar etmesi çok zor büyük bir sürpriz olarak nitelendirilmişti. Fakat bu başarının tesadüf olmadığı gelecek sezonlar ile tescil edilmiş oldu.

1976-77 sezonunda ise yine Fenerbahçe ile mücadele eden Trabzonspor bu defa rakibine 4 puan fark atarak 43 puanla tekrar şampiyon oldu. Artık Karadeniz fırtınası Türk futbolunda iyiden iyiye hissedilmeye başlanmıştı. 1977-78 sezonunda ise Trabzonspor bu kez 1 puan farkla Fenerbahçe’nin arkasından ikinci sırada yer aldı. 1978-79 sezonunda ise Trabzonspor bu defa Galatasaray ile kıyasıya bir şampiyonluk yarışına girişti. O sene Trabzonspor 1 puan farkla 3. Şampiyonluğunu kazanmış oldu. 1979-80 senesi ise nispeten Trabzonspor için daha rahat geçti. 4 puan farkla 4. Şampiyonluğunu ilan eden Trabzonspor giderek ligi domine etmeye başladığı görüldü.

Son Şampiyonluk 1983-84 Sezonunda Geldi

1980-81 senesinde de rahat bir şekilde şampiyon olan Trabzonspor artık ligin en güçlü ve yenilmez takımı olarak anılmaya başlandı. 1981-82 sezonunda ise ligin son hatlarında sürpriz kayıplar yaşayan Trabzonspor şampiyonluğu son anda 1 puan farkla Beşiktaş’a kaptırdı. Bir sonra ki sezon yine şampiyonluğu kıl payı kaçıran Trabzonspor’un son şampiyonluğu ise 1983-84 sezonunda 50 puanla kazanılan şampiyonluk oldu. Trabzonspor o tarihten sonra birçok defa şampiyonluğa çok yaklaşsa da 27 sezondur şampiyonluk kaszanamıyor.

Önerilen Yazı: Tuncay Şanlı’nın Futbol Yaşamı

Bir cevap yazın

Yükleniyor...