Futbol Kültürü – futbol kültürü, futbol haberleri ve tribün kültürü

Beşiktaş’ın Şampiyonlar Ligi Karnesi

325
Beşiktaş’ın Şampiyonlar Ligi Karnesi

Beşiktaş’ın Şampiyonlar Ligi karnesi özellikle son dönemde diğer takımlarımıza göre çok daha iyi ve başarılarla dolu olduğu görülüyor.

Beşiktaş takımı ülkemizin en önemli kulüplerinden biri olarak Avrupa kupalarında büyük başarılar kazandı. Beşiktaş takımının en büyük başarıları ile özellikle Şampiyonlar Lig organizasyonunda son dönemde gösterdiği performansla en başarılı Türk takımı olarak ön plana çıkıyor. Özellikle son dönemde gruptan namağlup çıktığı Şampiyonlar Ligi performansı hala akıllarda ki tazeliğini koruyor. Galatasaray’ın Avrupa kupalarındaki en başarılı takımı unvanını Beşiktaş’ın şampiyonlar ligi karnesi ile dengelediği görülüyor.

Beşiktaş’ın Şampiyonlar Ligi Karnesi İstatistikleri

Beşiktaş  takımı şimdiye kadar Şampiyonla Ligi organizasyonuna 6 defa katılırken gösterdiği başarı ve performans anlamında en başarılı Türk takımları arasında Galatasaray ile birlikte ilk sırada yer alıyor.. Beşiktaş’ın Şampiyonlar Ligi Karnesi istatistikleri ise şu şekildedir;

Beşiktaş Şampiyonlar Ligi’ne ilk defa 1997-98 sezonunda katılıyor. O sene Bayern Münih, PSG ve Göteborg takımlarının olduğu son derece güçlü bir grupta yer alan temsilcimiz almış olduğu 2 galibiyet ve gösterdiği güzle futbol ile gurubu topladığı 6 puanla 3. Sırada tamamlıyor. Beşiktaş o sezon toplam 6 gol atarken kalesinde 9 gol görüyor. Beşiktaş’ın ikinci katılımı ise 2000-01 sezonunda oluyor. Siyah beyazlı takım o sene Milan, Leeds United ve Barcelona’nın olduğu son derece kuvvetli gurupta istediği sonuçları alamıyor. Grubu 1 galibiyet, 1 beraberlik ve 4 mağlubiyetle son sırada tamamlayan temsilcimiz evinde Barcelona takımını 3-0 gibi muazzam bir skorla yenerek alıyor. O sene 4 gol atabilen temsilcimiz kalesinde ise 17 gol görüyor.

Sparta Prag 90+3’te Üzdü

2003-04 sezonu ise Beşiktaş’ın Şampiyonlar Ligi’ne yavaş yavaş ısındığı sezon oluyor. Lazio, Chelsea ve Sparta Prag’ın bulunduğu gurupta temsilcimiz topladığı 7 puanla son anda Sparta Prag takımının 1 puan gerisinde yer alarak gurubu 3. Sırada tamamlıyor. O sezon Sparta Prag gurubun san maçında uzatmalarda 90+3’de bulduğu golle Lazio’yu 1-0 yenerek Beşiktaş’ın çeyrek final hayallerini yıktı. Beşiktaş 2007-08 sezonunda ise beklentilerin uzağında kaldı. O sene Porto, Liverpool ve Marsilya takımlarının olduğu gurupta 2 galibiyet ile son sırada kalındı.

2007-08 sezonunda ise yakın tarihin en kötü Şampiyonlar Ligi performansı sergilendi Siyah Beyazlı ekip  tek galibiyet aldığı o sezon ligi 4 puan ve eksi 5 averajla son sırada tamamladı. 2017-18 sezonu ise Beşiktaş tarihinin en başarılı Şampiyonlar Ligi performansı olarak tarihe geçti. Beşiktaş Porto, Monaco ve Leipzig takımlarının olduğu gurubu 4 galibiyet ve 2 beraberlikle namağlup tamamlayarak lider olarak gruptan çıkma başarısı gösterdi. Bu durum Türk takımlarının gruplarda gösterdiği en iyi performans olarak duruyor.

Önerilen Yazı: Fenerbahçe’nin Unutulmaz Şampiyonlar Ligi Performansı

Bir cevap yazın

Yükleniyor...