Futbol Kültürü – futbol kültürü, futbol haberleri ve tribün kültürü

Christoph Daum: ‘’ Türkiye’de Taraftar ve Medya Baskısı Oldukça Fazla ‘’

92
Christoph Daum: ‘’ Türkiye’de Taraftar ve Medya Baskısı Oldukça Fazla ‘’

Almanya ‘da Ullstein kitabevi tarafından Christoph Daum’un  biyografi bitabı piyasaya sürüldü. Bu kitabında Christoph Daum Türkiye’de geçirdiği günlerine de uzunca yer verdi.

Christoph Daum Türkiye’de geçirdiği hayatından kesitlere de yer verdi ve Türkiye’de taraftar baskısının oldukça fazla olduğunu belirterek Türkiye’de bir yıl teknik direktörlük yapmanın 7 yıla bedel olduğunu söyledi.

Beşiktaş ve Fenerbahçe’de Görev Yapmıştı

Bir dönem Türkiye’ye gelerek Beşiktaş ve Fenerbahçe’de görev almasının en önemli nedeninin Solingen faciasında 5 Türkün katledilmesi olduğunu söyledi. NTV Spor’un açıklamasına göre 25 sene önce Türkiye’ye teknik direktör olarak gelen Daum’un Solingen faciasında olaya çok üzüldüğünü ve Almanların aslında öyle insanlar olmadığını tüm Türk’lere göstermek için Türkiye’ye giderek görev aldığını belirtti. Türkiye’ye geldiği için hayatının hiçbir döneminde pişmanlık yaşamadığını söyleyerek Türk’lerin oldukça sıcakkanlı insanlar olduğunu söyledi.

Christoph Daum Beşiktaş ile görüşmeye gittiğinde hayatının en mutlu gününü yaşadığını ve aşırı ilgiyle karşılaştığını ve buna hayret ettiğini belirten Daum ‘’ O kadar çok taraftar vardı ki kimisi yanağımdan kimisi alnımdan öpüyordu. Tespihler ve farklı hediyeler verenler… O gün aldığım hediye ile hediyelik eşya dükkanı açabilirdim’’ diye konuştu.

İlk Resmi Maçı Fenerbahçe Derbisi

Beşiktaşa imzayı attıktan sonra ilk resmi maçta Fenerbahçe ile karşılaştığını söyleyen Christoph Daum o maçın atmosferinden çok etkilendiğini söyledi. Daum ‘’ Taraftarın tezahüratı 141 desibeldi ve bu bir dünya rekoruydu. Bir engelli taraftar bulunmasını istedim ve engelli taraftarımız gelince önce ben tanıştım sonra soyunma odasına giderek oyuncuları motive etmesini söyledim. Buna hem engelli arkadaş hem de futboldular çok şaşırdı ve o motive ile maça hızlı başladık ve 2-0 öne geçtik. Fenerbahçe 2 – 1 yaparak aradaki farkı tek sayıya düşürünce baskısını artırmaya başladı ve çok üzerimize geliyordu ki o anda elektrikler kesildi ve 10 dakika elektrik olmayınca futbolcular soğudu ve böylece Fenerbahçe’nin baskısından kurtulmuş olduk. ‘’ şeklinde hatırasını anlattı.

Christoph Daum Türk’lerin futbolu çok sevdiğini ve bu nedenle de asla başarısızlığa tahammül edemediklerini belirterek bu baskının da futbolcular üzerinde olumsuz etki yaptığını söyledi.

Bir cevap yazın

Yükleniyor...