Futbol Kültürü – futbol kültürü, futbol haberleri ve tribün kültürü

Futbol Tarihinin Unutulmaz Geri Dönüşleri

276
Futbol Tarihinin Unutulmaz Geri Dönüşleri

Futbol tarihinin unutulma geri dönüşleri futbolun neden dünyanın en popüler ve en heyecan verici sporu olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor.

Futbol tarihinin unutulma geri dönüşleri derlememizde maçın önemi ve gerçekleşen geri dönüşün zorluğu en önemli kıstas oluyor. Futbol tarihinde ender yaşanan bu geri dönüşlerle birlikte pek çok kupa son anda el değiştirdiği görülüyor.

Futbol Tarihinin Unutulmaz Geri Dönüşlerinin Hikâyesi

Dünya futbol tarihinde pek çok inanılmaz olarak nitelendirilen geri dönüş bulunuyor. Futbol tarihinin unutulma geri dönüşleri arasında;

  • Batı Almanya – Fransa 1982 Dünya Kupası finalinde normal süresi 1-1 biten maçta Fransa Uzatma bölümünde ardı ardına attığı 2 golle 1-3 öne geçerek ilk Dünya Kupası şampiyonluğunu kazandığını düşünürken, 10 dakikada skoru eşitleyen Batı Almanya penaltı atışlarında kupanın sahibi oluyor.
  • Manchester United – Bayern Münih 1999 yılı şampiyonla Ligi finalinde maçın henüz 6. Dakikasında öne geçen Bayern Münih üstünlüğünü 90 dakika boyunca korumayı başarıyor. Ama ne oluyorsa uzatma dakikalarında yaşanıyor. Manchester United uzatma dakikalarında kullandığı 2 korner atışında bulduğu 2 golle kupayı mucizevi bir şekilde kazanmayı başarıyor.
  • Liverpool – Milan 2005 unutulmaz İstanbul Şampiyonlar Ligi finalinde ise futbol sahalarında ender rastlanan bir durum yaşanıyor. Maçın ilk yarısını 3-0 önde kapatan Milan için ikinci yarı sadece formalite olarak görülüyordu. Fakat unutulmaz İstanbul finalinde ikinci yarı 54 ve 60. dakikalar arasında 3 gol bulan Liverpool maçı uzatmalara ardından penaltılara götürerek unutulmaz bir zafer kazanıyor.
  • Türkiye – Çek Cumhuriyeti 2008 Avrupa Şampiyonası grup son maçında Çekler ikinci yarının başında bulduğu golle 2-0 öne geçiyor.  Maçın 75 dakikası bu skorla devam ederken Türkiye futbol tarihinin unutulmaz geri dönüşlerinden birini gerçekleştirerek son 15 dakikada bulduğu 3 golle maçı kazanarak çeyrek finale yükseliyor.
  • Yakın tarihin en heyecanlı geri dönüşü ise Manchester City – QPR maçında yaşandı. 2011-12 sezonunda İngiltere Premier Ligde şampiyonluk yarışında hesaplar son haftaya kalıyor. Son haftaya ezeli rakibi United’ın averajla önünde giren City’nin şampiyon olması için maçı mutlak suretle kazanması gerekiyor. Fakat işler hiçte umulduğu gibi gitmiyor. QPR karşısında 69. dakikada 1-2 geri düşen City 90+2 ve 90+3’de bulduğu gollerle mucizevi bir şekilde şampiyonluğu kazanıyor.
Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...