Futbol Kültürü – futbol kültürü, futbol haberleri ve tribün kültürü

Merih Demiral hikayesi: Karamürsel’den Juventus’a

476
Merih Demiral hikayesi: Karamürsel’den Juventus’a

Hırsı, azmi, yeteneği, rakibe en ufak bir temasta bulunmadan savunmada yaptığı kritik müdahaleler… Tabii ki o isim. İşte Merih Demiral hikayesi.

Merih Demiral hikayesi

Merih Demiral, 5 Mart 1998 yılında Kocaeli’nin Karamürsel ilçesinde dünyaya geldi. Babası Burhan Demiral, oğlundaki futbol yeteneğini keşfeden ilk kişiydi. Oğlunu okullar tatil olur olmaz, Karamürsel İdman Yurdu Futbol Okulu’na verir. Burada Hasan Özeren gibi büyük bir altyapı hocasıyla çalışan Merih Demiral, hocası sayesinde 13 yaşında Fenerbahçe altyapısına götürür. İlk başta Merih’i beğenmeyen Fenerbahçeli yöneticiler, Merih için 45 günlük bir antrenman hazırlar ve bu antrenmandan sonra Merih’i takıma kabul ederler.

Merih Demiral, 14 yaşındayken annesi ve babası trafik kazası geçirir. Babası sağ kurtulurken ne yazık ki annesi hayatını bu kazada kaybetmiştir. Annesinin hayatının kaybettiği gün olan 22 sayısını her zaman sırtında taşıdı.

Fenerbahçe altyapı hocalarından Semih Özü, Merih Demiral hakkında şu yorumlarda bulunmuştur:

“Çok terbiyeli ve beyefendi bir çocuktur. Dikkat ederseniz saçları sıfır numaradır. O yaşta Fenerbahçe forması giyen biriyseniz tüm kızları ilgi odağı olursunuz. Normal şartlarda o yaşta olan bir çocuk saçını uzatır ve küpe atar. Ama Merih’in saçları hep sıfırdır. Bu tıraşı onun sadece futbola odaklandığının bir göstergesidir.”

merih demiral fenerbahçe

Karamürsel’den Juventus’a

Fenerbahçe’de Vitor Pereira tarafından A takıma yükseltilen Merih Demiral’a asgari ücret teklif edildi. Merih Demiral, “Daha büyük hedeflerim var.” diyerek teklifi reddetti. Merih Demiral buradan Portekiz liglerinden Alcanense ve Sporting Lizbon’a gitti. Buradan sonra tekrar Türkiye’ye döndü. Alanyaspor’a 3.5 milyon euro satın almak opsiyonuyla transfer oldu. Bütçesini aşsa da Merih’in satın alma opsiyonunu ödeyen Alanyaspor, haftalar sonra Merih’i İtalya Seria A takımı Sassuolo’ya 7 milyon euroya sattı.

Merih Demiral zeki, azimli, yetenekli oyunuyla bu takımda fark yarattı. Bu fark onu yıldızlarla dolu Juventus takımına transfer olmasını sağladı. 5 Temmuz 2019 tarihinde, İtalya’nın en iyi kulübüyle 5 yıllık sözleşmeye imza attı. Aynı zamanda Juventus’un ilk Türk futbolcusu oldu.

Juventus’ta oynadığı futbolla bizi gururlandıran Merih Demiral, Türkiye A Milli Takımı’nda gösterdiği performansla tüm dünya futbolunu büyülemeye devam ediyor. Merih Demiral hikayesi de böyleydi.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...