Futbol Kültürü – futbol kültürü, futbol haberleri ve tribün kültürü

Oğuz Çetin’in Futbol Hayatı

255
Oğuz Çetin’in Futbol Hayatı

Oğuz Çetin hem gösterdiği performans hem saha içi hem de saha dışında ki örnek kişiliği ile ürk futbolunun unutulmaz isimleri arasında yer alıyor.

Oğuz Çetin Fenerbahçe takımının ve Türk Milli takımının en önemli isimleri arasında yer aldı. Fenerbahçe takımından olaylı bir şekilde gönderilmesine rağmen bugün bile Fenerbahçe takımının simge oyuncuları arasında yer alıyor. 15 Şubat 1963 tarihinde Sakarya’da dünyaya gelen Oğuz Çetin futbol kariyerine 1973 yılında Almanya’nın FC Bobingen takımında başlıyor. 1978 yılında Sakaryaspor genç takımına transfer edilen Oğuz Çetin 1981 yılında Sakaryaspor ile profesyonel sözleşme imzalayarak profesyonel kariyerine başlamış oluyor.

Oğuz Çetin’in Futbolculuk Kariyeri

11 yaşında katıldığı Sakaryaspor altyapısında büyük bir gelişim gösteren Oğuz Çetin 1981 sezonunda 1988 sezonuna kadar Sakaryaspor formasını giyiyor. Sakaryaspor forması ile 146 maça çıkan Oğuz Çetin 12 gol sayısının yanında yaptığı asistlerle dikkatleri üzerine topluyor. 1988 yılının transfer döneminde Fenerbahçe’ye transfer olması ile sarı lacivertli takımda başarılarla dolu dönemi başlıyor.

Fenerbahçe formasının ilk giydiği 1988 tarihinden itibaren aralıksız 8 yıl Fenerbahçe formasını giyen Oğuz Çetin sarı lacivertli forma ile çıktığı 247 maçta attığı 47 golle son derece ofansif bir orta saha oyuncusu olarak ön plana çıkıyor. Fenerbahçe forması ile 2 lig şampiyonluğu, 1 Cumhurbaşkanlığı Kupası ve 2 adet Başbakanlık kupası kazanıyor. 1991-92 sezonunda takım kaptanlığına getirilen Oğuz Çetin takımdan ayrılacağı 1996 senesine kadar Fenerbahçe takımının kaptanlık görevini üstleniyor. 1995-96 sezonunda ise takım şampiyonluğu kazanmasına rağmen dönemin Fenerbahçe başkanı Ali Şen tarafından İstanbulspor’a gönderilmesi uzun yıllar tartışma konusu oluyor. Fenerbahçe kariyerinden sonra sezon İstanbulspor’da oynayan Oğuz Çetin daha sonra 1 Temmuz 2000 tarihinde aktif futbolculuk kariyerine son veriyor. Oğuz Çetin tüm kariyeri boyunca 363 maça çıkarken 66 gol ve 100 asistle oldukça başarılı bir performans gösteriyor.

Oğuz Çetin’in Teknik Direktörlük Kariyeri

Oğuz Çetin’in teknik direktörlük kariyeri 2000-01 sezonunda Mustafa Denizli’nin yardımcısı olarak Fenerbahçe takımında başlıyor. Daha sonra Werner Lorant’ın Fenerbahçe’de yardımcı hocalık görevini üstlenen Oğuz Çetin Alman teknik adamdan boşalan koltukta bir süre görev yapıyor. Daha sonra 2004 yılında Gençlerbirliği ve 2005 yılında Diyarbakırspor’u çalıştıran Oğuz Çetin 2005 yılından 2012 yılına kadar A Milli Takım yardımcı antrenörlüğü görevini üstlenmiştir. Daha sonra sırasıyla Boluspor, Hazar Lenkeran, Gaziantep B.B. takımlarını çalıştıran Oğuz Çetin şuan aktif olarak Türk Milli Takımı gelişim bölümü müdürlüğü görevini devam ettiriyor.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...