Futbol Kültürü – futbol kültürü, futbol haberleri ve tribün kültürü

Sakatlıklara Dolu Bir Kariyer Rıdvan Dilmen

331
Sakatlıklara Dolu Bir Kariyer Rıdvan Dilmen

Türk futbol tarihinin en yetenekli isimleri arasında yer alan Rıdvan Dilmen ne yazı ki yaşadığı ağır sakarlıklar nedeniyle Türk futboluna gereken etkiyi bırakamamıştır.

Rıdvan Dilmen oyun zekâsı ve gol yollarında ki sinsiliği ile kendisine takılan ‘’ Şeytan Rıdvan’’ lakabını çok benimsemese de kariyeri boyunca taşımıştır. Rıdvan Dilmen’in futbol kariyeri 1977 yılında Sümerspor ile başlıyor. Burada 2 sene geçiren 1979 yılında Muğlaspor’a transfer olan Rıdvan bura kendisini kısa sürede ispat ederek 1980 yazında Boluspor’a transfer oluyor.  Boluspor kariyeri ise sakatlıklar gölgesinde geçiyor. Burada oynadığı 3 sene boyunca sakatlığı nedeniyle sadece 41 maça çıkabilen Rıdvan Dilmen yine de gösterdiği performans ile dönemin birinci lig takımı Sarıyer’in dikkatini çekiyor.

1983 yılından transfer olduğu Sarıyer forması altında oldukça başarılı bir performans sergiliyor. R. Dilmen Sarıyer forması çıktığı 119 maçta attığı 29 gol ve oyun hızı ile bir anda 3 büyüklerin dikkatini çekiyor. 1987 yazında Galatasaray’a transfer olmak üzereyken çocukluktan beri tuttuğu takım olan Fenerbahçe’yi seçiyor. O dönem 2 takım arasında yaşanan bu transfer savaşı haftalarca gündemi meşgul ediyor.

Rıdvan Dilmen’in Fenerbahçe Kariyeri

Rıdvan Dilmen 1987 yılının yaz transfer döneminde son derece olaylı bir şekilde Fenerbahçe’ye transfer oluyor. R. Dilmen tam 8 yıl boyunca sarı lacivertli formayı giyiyor. Özellikle ilk senesinde oynadığı oyun ve attığı gollerle Fenerbahçe taraftarının sevgilisi haline geliyor. Rıdvan Dilmen ne yazık ki sakatlıklar nedeniyle Fenerbahçe forması altında 8 sezonda sadece 108 maça çıkarak 32 gol kaydediyor. Türk milli takımında da sakatlıklar nedeniyle 31 kez forma giyebilen Dilmen 5 golle milli takım kariyerini noktalıyor.

Sakatlıklar Kariyerini Son Derece Olumsuz Etkiledi

Türk futbolunun en özel yeteneklerin den biri olan Rıdvan Dilmen’in özellikle Fenerbahçe yıllarında yaşadığı sakatlıklar büyük bir yıldız olmasının önüne geçiyor. 18 yıllık futbol kariyerinde yaşadığı sakatlıklar nedeniyle sadece 319 maça çıkabilen Rıdvan Dilmen 76 gol sayısına ulaşabildi. Oynadığı birçok maçta sakatlıklar nedeniyle tam randıman veremediği belirtiliyor. Rıdvan Dilmen’in sağlıklı bir şekilde futbol hayatını sürdürmesi halinde rahatlıkla 200 gol barajını geçebileceği yorumları yapılıyor. 1 Temmuz 1995 yılında kariyerini sonlandıran Rıdvan Dilmen şuan itibari ile profesyonel futbol yorumculuğu yapıyor.

Önerilen Yazı: Galatasaray’ın Tüm Lig Şampiyonlukları

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...