Futbol Kültürü – futbol kültürü, futbol haberleri ve tribün kültürü

Selçuk Yula’nın Futbol Hayatı

268
Selçuk Yula’nın Futbol Hayatı

Selçuk Yula Fenerbahçe forması altında göstermiş olduğu performans ve takım aidiyeti ile ölümünden sonra bile hatırlatan yerli yıldızlarımız arasında yer alıyor.

Selçuk Yula Fenerbahçe forması altında sayısız başarı yakalamasına rağmen kariyerinin son döneminde Galatasaray forması giymişti. Buna rağmen Fenerbahçe taraftarı her zaman Selçuk Yula’ya karşı ayrı bir saygı ve sevgi beslemişlerdir. 8 Kasım 1959 tarihinde Ankara’da dünyaya gelen Selçuk Yula futbol kariyerine 1976 yılında Ankara Şekerspor altyapısında başlıyor. 1977 yılında Şekerspor A takımına yükselen Selçuk Yula burada gösterdiği performans ile 1979 yılı yaz transfer döneminde efsane haline geleceği Fenerbahçe’ye transfer oluyor.

Selçuk Yula’nın Futbolculuk Kariyeri

1979 yılında Fenerbahçe’ye transfer olan Selçuk Yula burada tam 7 sezon forma giyiyor. Fenerbahçe forması altında oldukça başarılı bir performans sergileyen Selçuk Yula 1981-82 sezonunda attığı 16 gol, 1982-83 sezonunda ise attığı 19 gol ile ardı ardına 2 defa gol krallığı sevinci yaşıyor. Fenerbahçe forması altında tam 134 gol atan Yula dönem çok tartışmalara yol açan bir karar ile Almanya’nın Blau Weiss 90 Berlin takımına transfer oluyor.

Almanya’da istediğini bulamayan Selçuk Yula o sezon sadece 11 maça çıkarken 2 gol ama becerisi gösteriyor. Bir sonraki sezon Sarıyer’e transfer olan Selçuk Yula Burada oynadığı 4 sezonda 76 karşılaşmaya çıkıyor ve 30 gol ayarak ilerleyen yaşına rağmen oldukça başarılı bir performans sergiliyor. 1991-92 sezonunda ise Fenerbahçe’nin ezeli rakibi Galatasaray’a transfer olan Selçuk Yula Galatasaray forması altında sadece 4 maça çıkıyor.  15 yıllık kariyerinin en parlak dönemini Fenerbahçe’de geçiren ve Fenerbahçeli Selçuk Yula olarak kabul edilen başarılı oyuncu kaderin bir cilvesi olarak futbol hayatını Galatasaray takımında sonlandırıyor.

Selçuk Yula’nın Milli Takım Kariyeri

Selçuk Yula’nın milli takım kariyeri 1976 Türkiye U-18 takımı ile başlarken Yula ilk A Milli takım maçına 7 Ekim 1981 tarihinde çıkıyor. Türk A Milli Futbol takımı ile 22 karşılaşmaya çıkan Selçuk Yula 4 gol atma becerisi gösteriyor. Selçuk Yula 6 Ağustos 2013 tarihinde 53 yaşında iken geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybediyor.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...