Futbol Kültürü – futbol kültürü, futbol haberleri ve tribün kültürü

Taçsız Kral Metin Oktay Hikayesi

406
Taçsız Kral Metin Oktay Hikayesi

Galatasaray tarihinin efsanesi Taçsız Kral Metin Oktay, 2 Şubat 1936 tarihinde İzmir’in Karşıyaka ilçesinde dünyaya geldi. Metin Oktay’ın futbola olan ilgisi daha ilkokul yaşlarında başlamıştı. Oktay’ın ilk topla buluşması Karşıyaka Soğuksu İlkokulu’nda oldu.

Metin Oktay, lise yıllarına doğru yavaş yavaş profesyonel futbola doğru yöneliyordu. 15 yaşındayken Damlacıkspor adındaki yerel bir kulüpte ilk amatör maçına çıktı. Buradaki performansıyla kısa sürede beğeni toplayan Oktay, genç milli takıma davet edildi. Tabii Damlacıkspor’un maddi durumu, Metin Oktay’ı İstanbul’a göndermeye yetmez. Oktay da arkadaşları arasında toplanan parayla genç milli takım kampına gönderilir.

1955 yılında Metin Oktay, Mensucatspor’a transfer olur ve o sezon 14 gol atar. Aynı zamanda milli olarak A takıma yükselmiştir. İlk kez oynadığı milli maçta 2 gol atar. Genç Metin’in bu performansı Beşiktaş yönetimi tarafından beğenilir ve transfer çalışmalarına başlanır. Transfer gerçekleşmeyince Metin Oktay, 5 bin lira bedelle İzmirspor’a imza atar. Burada bir sezonda 17 gol atarak takımını şampiyonluğa götürür ve gol kralı olur.

metin oktay

Metin Oktay’ın başarıları duyulmaya devam eder ve bu kez dönemin Galatasaray teknik direktörü Günduz Kılıç tarafından istenir. Galatasaray yönetimi istenen bonservisi vermek istemez ve Kılıç kendi cebinden bu ücreti ödemeye çalışır.

Taçsız Kral Metin Oktay

Galatasaray’a transfer olan Metin Oktay ilk maçında ilk golünü atar. Galatasaray’da oynadığı ilk dört sezonun dördünde de gol kralı olur. 1959 yılında Türkiye 1. Ligi kurulur ve maçlar artık bölgesel olmaktan çıkıyordu. Metin Oktay, Türkiye 1. Lig’in ilk gol kralı olarak tarihe geçti. Bu sezonda Metin Oktay’ın Fenerbahçe’ye ağları delerek attı meşhur golü yaşanmıştı. Galatasaray maçı 1-0 kazansa da rövanşta Fenerbahçe’ye 4-0 yenilerek kaptırmıştı.

Metin Oktay, askerliğini 8 gün eksik yaptığı için 45 gün hapis cezasına mahkum edilir. Hapis cezasını çektikten sonra yine maçlara çıkan Metin Oktay, gollerine tekrar devam etti. Ligin gol kralı olsa da Galatasaray ile şampiyonluk yaşayamıyordu.

1961 yılında İtalya’nın Palermo kulübüne transfer oldu. Sezon sonunda tekrar geri dönmek ister. 1963 sezonunda 38 gol atarak Galatasaray formasıyla ilk kez şampiyonluk sevinci yaşamıştır.

Önerilen Yazı: Hakan Çalhanoğlu hikayesi, Frikik ustası

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...