Futbol Kültürü – futbol kültürü, futbol haberleri ve tribün kültürü

Türk Takımlarının Avrupa Başarıları

165
Türk Takımlarının Avrupa Başarıları

Türk takımlarının Avrupa başarıları incelendiğinde listenin başında hiç kuşkusuz kazandığı UEFA ve Süper Kupa ile Galatasaray yer alıyor.

Türk takımlarının Avrupa başarıları olarak çok üst düzey ve sürekli bir başarı yakalanmadığı görülüyor. Özellikle son 10 yılda sadece Galatasaray’ın Şampiyonlar Ligi çeyrek finali ve Beşiktaş’ın UEFA kupasında yakaladığı başarı bulunuyor. Takımlarımızın mali dengesinin bozulması ve alt yapıya yeteri kadar önem verilmemesi ile birlikte Türk takımlarının Avrupa kupalarında ki başarısı ve performansında gözle görülür bir düşüş yaşanıyor.

Türk Takımlarının Avrupa Kupalarındaki Başarı Hikâyeleri

Türk takımlarının Avrupa başarıları arasında ilk sırada Galatasaray’ın UEFA ve Süper Kupa’yı kazanma başarısı olsa da birçok takımımızın çeşitli senelerde hafızalarda yer edinmiş başarıları bulunuyor. Türk takımlarının Avrupa kupalarında ki başarı performansları ise şu şekildedir;

Galatasaray’ın Avrupa Kupaları Performansı

Galatasaray tarihi boyunca Avrupa kupalarına 45 defa katılım gösteriyor. Toplamda oynadığı 282 maçta 99 galibiyet, 75 beraberlik ve 109 mağlubiyet alan Galatasaray bu kulvarda en iyi Türk takımı olarak ön plana çıkıyor. Galatasaray tarihi boyunca 1989 yılında dönemin Şampiyon Kulüpler Kupası yarı finali, 1963 ve 1970 dönemin Şampiyon Kulüpler Kupası çeyrek finali, 2000 yılı UEFA kupası şampiyonluğu, 1992 UEFA Kupa Galipleri Kupası çeyrek finali ve 2000 yılı UEFA Süper Kupa şampiyonluğu başarıları bulunuyor.

Fenerbahçe’nin Avrupa Kupaları Performansı

Fener bahçe tarihi boyunca Avrupa kupalarına 44 defa katılım gösteriyor. Toplamda oynadığı 230 maçta 84 galibiyet, 48 beraberlik ve 98 mağlubiyet alan Fenerbahçe Avrupa kupalarında ki en başarılı ikinci Türk takımı oluyor. Fenerbahçe tarihi boyunca 2008 yılı Şampiyonlar Ligi çeyrek finali, 2013 yılı UEFA Kupası yarı finali ve 1964 yılı UEFA Kupa Galipleri Kupası çeyrek finali başarıları bulunuyor.

Beşiktaş’ın Avrupa Kupaları Performansı

Beşiktaş tarihi boyunca Avrupa kupalarına 41 defa katılım gösteriyor. Toplamda oynadığı 222 maçta 84 galibiyet, 46 beraberlik ve 92 mağlubiyet alan Beşiktaş son dönemin Avrupa kupalarında ki en başarılı Türk takımı olarak ön plana çıkıyor. Beşiktaş tarihi boyunca 2013 ve 2017 yıllarında UEFA kupası çeyrek finali ve 1987 yılında Şampiyon Kulüpler Kupası çeyrek finali başarısı bulunuyor.

Diğer Takımlarımızın Avrupa Kupaları Performansı

3 büyükler dışında Avrupa kupalarında en çok maç yapan takımımız ise Trabzonspor oluyor. 30 sezonda 127 maç yapan Trabzonspor aldığı 47 galibiyet ile Avrupa kupalarında en yüksek galibiyet yüzdesine sahip takımımız olarak ön plana çıkıyor. Bursaspor 1975 yılında UEFA Kupa Galipleri kupasında çeyrek final, Göztepe ise 1970 yılında UEFA Kupa Galipleri kupasında çeyrek final oynama başarısı gösteriyor.

Bir cevap yazın

Yükleniyor...