Futbol Kültürü – futbol kültürü, futbol haberleri ve tribün kültürü

Aykut Kocaman’ın Kariyeri

242
Aykut Kocaman’ın Kariyeri

Aykut Kocaman’ın Türk futbolu için hem futbolculuk hem de teknik direktörlük kariyeri ile oldukça ses getiren Fenerbahçe efsaneleri arasında yer alıyor.

Aykut Kocaman futbolculuk kariyerin Fenerbahçe forması ile sayısı başarı yakalarken teknik adamlık kariyeri boyunca da çok sayıda başarı göstermiştir. Özellikle Fenerbahçe ile yaşadığı tarihi şampiyonluk şimdi ile Türk futbol tarihinin en çok konuşulan ve tartışılan olayları arasında yer alıyor.

Aykut Kocaman’ın Futbolculuk Kariyeri

5 Nisan 19565 tarihinde Sakarya’da dünyaya gelen Aykut Kocaman, futbolculuk kariyerine 1984 yılında doğduğu şehrin takımı olan Sakaryaspor ’da başlıyor. Sakaryaspor’da oynadığı 4 sezon boyunca 52 maça çıkan Aykut Kocaman attığı 35 golle bir anda tüm dikkatleri üzerine çekiyor.  1988 yılında transfer olduğu Fenerbahçe’de tam 8 sezon forma giyen Aykut Kocaman bu forma ile 3 defa gol krallığı başarısı yaşıyor. Fenerbahçe forması altında 215 maça çıkan Kocaman attığı 140 golle Fenerbahçe tarihinin en golcü futbolcuları arasında yer alıyor.

Aykut Kocaman 1996 yılında oldukça ses getiren ve tartışılan bir kararla yönetim tarafından bonservisi ile birlikte İstanbulspor’a transfer oluyor. İstanbulspor forması altında 1996 ve 2000 yılları arasında oynadığı  81 maçta 37 gol atan Kocaman 2000 yılında aktif futbolculuk kariyerine son veriyor. Fenerbahçe’de oldukça başarılı bir kariyere sahip olan Aykut Kocaman Türk milli takım formasının ise aynı dönemde birçok başarılı forvet oyuncusu nedeniyle sadece 15 kez giyerek 1 gole imza atabildi.

Aykut Kocaman’ın Teknik Direktörlük Kariyeri

Aykut Kocaman’ın teknik direktörlük kariyeri ise 2000 yılında en son forma giydiği İstanbulspor’un başına geçerek başlıyor. 4 yıl boyunca İstanbulspor’u çalıştıran Kocaman daha sonra 2005 yılında Malatyaspor ’un başına geçiyor. Aykut Kocaman daha sonra sırasıyla Konyaspor ve 3 sene Osmanlıspor’u çalıştırdı. 2010 yılında Fenerbahçe’nin başına geçen Kocaman o sene Trabzonspor’un önünde averajla şampiyonluk sevinci yaşadı. Bu şampiyonluk hala Fenerbahçe ve Trabzonspor arasında büyük tartışmalara neden oluyor. 2014 yılında Konyaspor’un başına geçen Aykut Kocaman 2017 yılında tekrar Fenerbahçe’nin başına geçse de bu sefer sadece bir sene görev yapabiliyor. Aykut Kocaman en son 2020 yılına kadar Konyaspor’un çalıştırdı. Şuan ise herhangi bir takımın başında görev yapmıyor.

Önerilen Yazı: A Milli Takımın Dünya Kupası Üçüncülüğü

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...