Futbol Kültürü – futbol kültürü, futbol haberleri ve tribün kültürü

A Milli Takımın Dünya Kupası Üçüncülüğü

200
A Milli Takımın Dünya Kupası Üçüncülüğü

A milli takımın dünya kupası üçüncülüğü Türk futbol tarihinin büyük başarısı olarak hale futbol severlerin en çok hatırladıkları konuların başında geliyor.

A milli takımın dünya kupası üçüncülüğü ülke tarihimizin en büyük başarısı olarak hale zihinlerde ki tazeliğini korumaya devam ediyor. Milli takımımız her zaman oldukça yetenekli ve potansiyelli oyuncuları bünyesinde barındırsa da ne yazık ki tarihimizde istenilen başarıları yeteri kadar ve düzenli bir şekilde yakalayamadığımız görülüyor. Bu noktada Türk futbol tarihinin en önemli iki başarısından birisi olarak Galatasaray’ın UEFA kupasının kazanmasının yanında. Türk Milli futbol takımımızın 2002 Dünya Kupası’nda kazandığı Dünya üçüncülüğü başarısı olarak ön plana çıkıyor.

A Milli Takımın Dünya Kupası Üçüncülüğünün Hikâyesi

2002 yılı Türk futbol tarihinin belki de en büyük başarısının yaşandığı yıl olarak ön plana çıkıyor. Milli takımımız o sene tam 48 yıl aradan sonra tekrar Dünya Kupası’na katılmış ve uzun süre unutulmayacak bir başarı elde etmiştir. Türkiye o sene Brezilya, Kosta Rika ve Çin ile birlikte C gurubunda yer almıştı. Gurubun ilk maçında Brezilya’ya oldukça şanssız bir şekilde 2-1 mağlup olan milli takımımız daha sonra Kosta Rika ile 1-1 berabere kalmış ve son maçta Çin’i 3-0 yenerek averajla grubu Kosta Rika’nın önünde ikinci sırada tamamlamıştı.

48 yıl aradan sonra Dünya Kupası’na katılma başarısı gösteren milli takımımız guruptan çıkarak büyük bir başarı yakalamıştı. Fakat hiç kimse o dünya kupasının Türkiye tarihinin en büyük başarısının yakalanacağı Dünya Kupası olduğundan habersizdi. İkinci turda Japonya ile karşılaşan milli takımımız sahadan 1-0 galip ayrılarak adını çeyrek finale yazdırmıştı. Çeyrek finalde ise normal süresi 0-0 biten maçta uzatma dakikalarında İlhan Mansız’ı n attığı altın gol ile milli takımımı adını son 4 takım arasında yazdırmıştı.

 Brezilyam Elimizden Kaçtı

Yarı finalde ise rakibimiz o sene Dünya Kupası’nı da kazanacak olan ve grupta kıl payı yenildiğimiz Brezilya oldu. Milli takımımız son derece iyi oynadığı ve net fırsatları kaçırdığı maçta Brezilya’ya tek golle mağlup olarak finale çıkma şansını kaçırmıştı. A milli takımın dünya kupası üçüncülüğü hikâyesine ise son halka ev sahibi Güney Kore ile yaptığımız üçüncülük dördüncülük maçı oldu. Son derece zevkli ve dostane şekilde geçen maçta milli takımımız Güney Kore’yi yenerek Dünya üçüncüsü olarak çok büyük bir başarıya imza atmış oldu.

Önerilen Yazı: Futbolun Hırçın Evladı: Emre Belözoğlu Hikayesi

Bir cevap yazın

Yükleniyor...