Futbol Kültürü – futbol kültürü, futbol haberleri ve tribün kültürü

Fenerbahçe’nin Avrupa Kupaları Performansı

201
Fenerbahçe’nin Avrupa Kupaları Performansı

Fenerbahçe’nin ezeli rakibi Galatasaray’ın Avrupa’da ki başarı anlamında gerisinde kalsa da bazı sezonlarda aldığı başarılı sonuçlarla dikkat çekiyor.

Fenerbahçe şimdiye kadar 51 kez çeşitli Avrupa kupalarında ülkemizi temsil etme başarısı gösterdi. Fenerbahçe toplamda oynadığı 230 Avrupa kupası maçında 84 galibiyet, 48 beraberlik ve 98 mağlubiyet aldı. Bu 230 maçta rakip kaleleri 284 kez havalandıran temsilcimiz kalesinde ise 338 gol gördü. UEFA Avrupa Ligi ve UEFA Kupası Fenerbahçe’nin en başarılı olduğu kupa olarak dikkat çekiyor.

Fenerbahçe’nin Şampiyonlar Ligi Performansı

Fenerbahçe Şampiyonlar Ligi’ne 6 kez katılabildi. Bu anlamda Şampiyonlar Ligi ön elemesinde en çok elenen Türk takımı olarak tarihe geçtiği görülüyor. Fenerbahçe en son 2008-09 sezonunda Şampiyonlar Ligi’nde yer aldıktan sonra 6 defa elemeleri geçemeyerek yoluna UEFA kupasında devam etmek zorunda kaldı. Fenerbahçe Şampiyonla liginde 40 maça çıkarken bu maçlarda 11 galibiyet, 6 beraberlik ve 23 mağlubiyet aldı. Rakip kalelere 42 gol atam temsilcimiz kalesinde ise 70 gol gördü.

Temsilcimiz ayrıca Şampiyonlar ligi formatı öncesinde oynana Şampiyon Kulüpler kupasına 12 kez katılmış ve 33 maça çıkmıştır. Bu kupada 19 galibiyet, 4 beraberlik ve 20 mağlubiyet alan temsilcimizin çoğunlukla ilk turda elenerek kupaya veda ettiği görülüyor.

Fenerbahçe’nin Diğer Avrupa Kupası Performansları

Fenerbahçe UEFA Kupası ve UEFA Avrupa Ligi’ne 20 defa katıldı. Bu kupada toplam 112 karşılaşmaya çıkan temsilcimiz 47 galibiyet, 26 beraberlik ve 39 mağlubiyet aldı. Fenerbahçe Avrupa kupalarında ki en parlak sonuçlarını UEFA kupasında elde etti. Bu maçlarda toplam 147 gol atan temsilcimiz kalesinde 144 gole izin verdi. Fenerbahçe takımım artık oynanmayan UEFA Kupa Galipleri kupasına ise 2 defa katıldı. Her ligin kupa şampiyonlarının yer aldığı bu arenada 9 maça çıkan temsilcimiz 3 galibiyet, 1 beraberlik ve 15 mağlubiyet aldı.

Fenerbahçenin Avrupa Kupalarındaki Başarıları

Fenerbahçe Avrupa kupalarında 2 defa oldukça başarılı bir grafik sergiledi. Fenerbahçe’nin Avrupa Kupalarında ki başarıları arasında 2013-14 sezonunda UEFA Avrupa Ligi yarı finali, 1963-64 sezonunda ki Kupa Galipleri Kupası çeyrek finali ve 2007-08 sezonunda Şampiyonlar Ligi’n de ki çeyrek final ön plana çıkıyor.

Önerilen Yazı: Türk Futbol Tarihinin En Çok Konuşulan 92-93 Sezonu

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...