Futbol Kültürü – futbol kültürü, futbol haberleri ve tribün kültürü

Efsane Kaleci Rüştü Reçber’in Hikayesi

264
Efsane Kaleci Rüştü Reçber’in Hikayesi

Efsane Kaleci Rüştü Reçber’in Hikayesi ; 1973 Yılında Antalya Korkuteli’nde dünyaya gelen Rüştü Reçber’in kaleci olarak başlayıp bitirdiği futbol kariyeri boyunca büyük başarılara imza atmıştır. Pele’nin dünyanın en iyi 100 futbolcusu listesi içerisinde yer almayı da başarmıştır. Hali hazırda futbolu bırakan Rüştü spor yorumculuğu yapmaktadır.

Rüştü Reçber’in Fenerbahçe Transferi

Rüştü Reçber denilince akla gelen ilk takım Fenerbahçe oluyor. Ancak Rüştü futbol hayatına Korkutelispor bünyesinde başlamış sonrasında birkaç amatör kulüpte daha oynadıktan sonra Antalyaspor’a 18 yaşında transfer olmuştur. Burada pek forma şansı bulamasa da yeteneği Fenerbahçe tarafından fark edilmiş ve transferi gerçekleştirilmiştir.

Fenerbahçe transfer ettikten sonra 10 yıl boyunca burada kalecilik yapan Rüştü büyük başarılara imza atmıştır. En az gol yiyen takım unvanı alınmasında çok büyük emeklerinin olduğunu söylemek mümkündür. Başarıları milli takım tarafından da takdir görmüş ve milli takımın değişmez kalecilerinden olmuştur.

2003 yılında Avrupa kulüplerinden gelen pek çok teklifi değerlendiren Rüştü tam Arsenal’i tercih edecekken transferin gerçekleşmemesi nedeniyle Barcelona’ya gitmek zorunda kaldı. Barcelona’da sadece 4 defa maça çıkan Rüştü, yedek kalmaktan kurtulamadı. Sonrasında Fenerbahçe’ye tekrar kiralanan Rüştü burada bir miktar daha oynamıştır. 2007 yılında Beşiktaş’a transfer olan Rüştü burada da 5 sene oynamış ve 2012 yılında jübilesini yapmıştır. 24 yıl boyunca profesyonel kalecilik yapan Rüştü, 4 lig şampiyonluğu, dünya 3.’lüğü, Avrupa Kupası Yarı Final oynama başarısı gibi pek çok başarıya imza atmıştır.

Efsane bir kaleci olarak hafızalarımızda yer edinen Rüştü Reçber, son olarak korona vakası ile yeniden gündeme geldi. Rüştü Reçber korona vakası tespit edilmesi nedeniyle tedavi altına alınmış iyileşince taburcu edilmişti. Sevenlerini meraklandıran bu gelişmelerin olumlu neticelenmesi ise herkesi sevindirdi.

Rüştü Reçber’in gösterdiği başarılar sayesinde Türkiye’nin en başarılı kalecileri arasında gösterilmeye devam ediyor. 39 yaşına kadar futbol hayatını sürdüren başarılı kaleci buna rağmen önemli kurtarışlar yaparak takımına katkıda bulunuyordu. Ancak ilerleyen yaşı nedeniyle futbol hayatını bitirdi. Futboldan uzaklaşamayan Rüştü şimdilerde ise televizyon kanallarında spor yorumculuğu yaparak hayatını idame ettiriyor. Sevenleri ise Rüştü’nün yorumlarını beğenerek takip ediyor.

Önerilen Yazı: Fernando Muslera’nın Futbol Hayatı

Bir cevap yazın

Yükleniyor...