Futbol Kültürü – futbol kültürü, futbol haberleri ve tribün kültürü

Türk Futbol Tarihinin Son Hafta Şampiyonlukları

161
Türk Futbol Tarihinin Son Hafta Şampiyonlukları

Türk futbolun tarihinin son hafta şampiyonlukları heyecanın en üst düzeyde olduğu ve günümüzde bile unutulmayan şampiyonluklar olarak akıllarda kalıyor.

Türk futbolu tarihini son hafta şampiyonlukları incelendiğinde lig şampiyonunun son hafta belli olduğu, averajla belirlendiği hatta son hafta el değiştirdiği çok sayıda şampiyonluk mücadelesi bulunuyor. Türk Futbol tarihinin bu unutulmaz şampiyonluk mücadeleleri günümüzde bile futbol sohbetlerinde kendine rahatlıkla yer buluyor.

Türk Futbol Tarihinin Son Hafta Şampiyonlukları Listesi

Türk futbol tarihinde kıyasıya birçok şampiyonluk yarışı yer alıyor. Hatta tam 4 sezon şampiyon averajla belli oluyor. Türk futbol tarihinin Türk futbolu tarihini son hafta şampiyonlukları listemizde;

  • 1984-85 sezonunda Beşiktaş ve Fenerbahçe kıyasıya bir şampiyonluk mücadelesine girişiyor. Her iki takımda ligin son 2 haftasında hata yapmıyor ve ligi 50 puanla bitiriyor. Fakat rakibine göre +10 gol averajı bulunan Fenerbahçe şampiyonluğunu ilan ediyor. Bu şampiyonluk Türk futbol tarihinde averajla kazanılmış ilk şampiyonluk olarak tarihe geçiyor.
  • 1985-86 sezonunda ise bir önceki sezon şampiyonluğu averajla kaçıran Beşiktaş bu kez Galatasaray ile kıyasıya bir şampiyonluk yarışına girişiyor. Ligin son 5 haftasında 2 takımda hata yapmıyor. Her 2 takımda ligi 56 puanla bitirirken Beşiktaş +7 averajla şampiyonluğu kazanıyor. Bu sezonun en ilginç yanı ise Galatasaray bir maç bile mağlup olmamasına rağmen 16 beraberlik alınca namağlup ikinci oluyor.
  • 1992-83 sezonunda yine Galatasaray ve Beşiktaş kıyasıya bir şampiyonluk yarışına girişiyor. Her 2 takımda son 2 hafta hata yapmıyor ve ligi 66 puanla bitiriyor. Bu kez rakibinden artı 8 averaj farkı yakalayan Galatasaray şampiyonluğunu ilan ediyor.
  • 1995-96 sezonunda ise son 5 haftaya Fenerbahçe’nin 4 puan önünde giren Trabzonspor önce ligin son sıralarında ki Vanspor’a sonra da Fenerbahçe’ye evinde yenilince trajik bir şekilde 2 puan farkla şampiyonluğu kaçırıyor.
  • 2005-06 sezonunda ise şampiyonluğun son hafta el değiştirdiği tarih bir sezon oluyor. Son haftaya Galatasaray’ın ikili averajla önünde lider olan Fenerbahçe son hafta deplasmanda Denizlispor ile 1-1 berabere kalınca son hafta lider değişerek Galatasaray şampiyonluğa uzanıyor.
  • 2009-10 sezonunda ise şampiyon yine son hafta el değiştiriyor. Fenerbahçe son haftaya takipçisi Bursaspor’un 1 puan önde girmesine rağmen son hafta evinde Trabzonspor ile 1-1 berabere kalınca son hafta maçında Beşiktaş’ı 2-1 yenen Bursaspor tarihinin ilk şampiyonluğunu kazanıyor.
  • 2011-12 sezonunda Fenerbahçe ile Trabzonspor son haftaya aynı puanda giriyor. Son hafta 2 takımda hata yapmayınca ikili averajda üstün olan Fenerbahçe şampiyonluğu kazandığı sezonlar yer alıyor.
Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...