Futbol Kültürü – futbol kültürü, futbol haberleri ve tribün kültürü

Avrupa Süper Ligi kuruldu! Hangi takımlar katılacak?

7
Avrupa Süper Ligi kuruldu! Hangi takımlar katılacak?

Avrupa futbolunda büyük kriz! İngiltere, İspanya ve İtalya’dan 12 büyük kulüp, futbol ekonomisindeki mevcut durumu göz önünde bulundurarak Avrupa Süper Ligi adında yeni bir turnuva kurduğunu açıkladı. Yayın hakları ve ticari gelir konularında FIFA ve UEFA tarafı ile uygun anlaşmayı sağlayamayan 12 kulüp resti çekti ve yeni turnuvayı kurdu. Peki, Avrupa Süper Ligi nedir, hangi takımlar katılacak, Türkiye’den takım olacak mı? İşte tüm detaylar haberimizde.

Avrupa Süper Ligi nedir?

İspanya’dan Atletico Madrid, Real Madrid ve Barcelona; İngiltere’den Arsenal, Manchester United, Liverpool, Manchester City, Chelsea, Tottenham Hotspur ve İtalya’dan Inter ve Juventus takımları bir anlaşma yaparak Avrupa Süper Ligi’ni kurduğunu duyurdu. Kısa bir süre içinde başlaması planlanan bu yeni turnuvaya, üç yeni takım daha katılacağı ifade edildi.

Turnuvanın kuruluş açıklamasında birkaç yıldır devam eden Avrupa futbolundaki kalite ve yoğunluğu iyileştirmek, en iyi kulüplerin daha iyi rekabet etmesi için yeni bir format oluşturmak ve ekonomik istikrarsızlığı gidermek için Avrupa Süper Ligi’nin kurulacağı açıklandı.

Avrupa Süper Ligi

Kaç takım katılacak?

Avrupa Süper Ligi’nde her sezon 20 kulüp mücadele edecek. 15 kurucu takım her sezon değişmemek şartı ile bulunmaya devam edecek. 5 takım ise her sezon çeşitli gereksinimler ile değişecek ve yeni turnuvada mücadele edecek.

Avrupa Süper Ligi nasıl olacak?

Yeni kurulan turnuvanın Ağustos ayı itibari ile başlaması bekleniyor. 20 takım, 10’arlı gruplar halinde mücadele edecek. Her grupta ilk 3’te ligi bitirenler, doğrudan çeyrek finale yükselecek. Ligi dördüncü ve beşinci sırada bitirenler, çeyrek finale çıkmak için play off oynayacak. Çeyrek final, yarı final; çift maç usulü olacak ve kazanan tek maç usulü final oynayacak. Finalin ardından şampiyon belli olacak.

UEFA karşı çıktı

Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA), Avrupa Süper Ligi’ne karşı çıktı. İngiltere Futbol Federasyonu, Premier Lig, İspanya Kraliyet Futbol Federasyonu, La Liga, İtalya Futbol Federasyonu, Serie A ile birlikte yapılan ortak bildiride yeni oluşuma karşı çıktılarını duyurdu. Avrupa Süper Ligi’ne katılan takımların ve bu takımlardaki futbolcuların Dünya Kupası gibi turnuvalarda yer alamayacağını duyurdu.

Bir cevap yazın

Yükleniyor...