Futbol Kültürü – futbol kültürü, futbol haberleri ve tribün kültürü

Bursaspor ve Timsah Yürüyüşü: Majid Musisi

1326
Bursaspor ve Timsah Yürüyüşü: Majid Musisi

94-97 yılları arasında ülkemiz takımlarından Bursaspor’da forma giyen ve 2005 yılında hayatını kaybeden, Bursaspor ve Timsah Yürüyüşü fikir adamı Majid Musisi’nin futbol tarihimizde önemli bir yere sahiptir. Ayrıca, ölümünün yıl dönümünde halen Bursaspor taraftarları tarafından anılan ve saygı duyulan bir futbolcudur.

94-95 sezonunda Fransa’nın Rennes takımının formasını terleten Majid Mususi ile Bursaspor’un yolları kesişiyor. İlk geldiği sezon yeşil beyazlı formayla 27 karşılamada rakip filelere 9 gol kaydedip, kumaşını taraftara hissettirmeyi başarıyor.

95-96 sezonunda ilk kez düzenlenen, Intertoto Kupası’na katılan ve finalde Alman takımı Karslruher takımına yenilen kadronun domino taşlarının biri olarak sahada yerini almıştır. İkinci yılında otuz karşılaşmada forma giyip rakip filelere 15 gol kaydetmiştir. Bunun yanı sıra Intertoto Kupası’nda 4 gol kaydederek, yeşil beyazlı takımın gol yükünü çekmiştir. 

Bursaspor’da forma giydiği son sezonda takımın patronu Gordon Milne ile araları pekiyi olmasına rağmen yabancı kontenjan sınırlandırması nedeniyle yeşil beyazlı formayı 13 maçta sırtına geçirmiştir. Aldığı bu sürede 7 gol kaydetmiştir.

Bursaspor ve Timsah Yürüyüşü

Majid Mususi’yi Bursaspor’un enlerinde yer almasının ana nedeni attığı gollerin yanı sıra kişiliği ve taraftarın kedisine duyduğu sempatiden kaynaklanmaktadır. Buraspor’un Karsruher’e penaltı atışları sonrasında elenmesine rağmen atılan 3 golden birine imzasını bırakmıştır.  Ve attığı golden sonra, yıllardır süre gelen “timsah yürüyüşü” adıyla dünyaya tanıtılan gol sevincinin de mimarı oldu.

96-97 sezonunun devre arasında Çanakkale’nin köklü ekibi Dardanelspor’a transfer oldu. Dardanelspor’da 2-2,5 yıl kadar forma giydikten sonra yıl 99’u gösterdiğinde Türkiye macerasına noktayı koydu.  Türkiye’de oynadığı maçlarda 60 kez gol sevinci yaşamayı başardı. Ülkesine dönüp, iki yıl eski takımında forma giyip, şampiyonluk yaşadı.

Kampa getirdiği alkol sonrasında takımla ilişiği kesilen Majid Mususi Vietnam’da bir takımla anlaştı. Bu süreçte, AIDS’e yakalandı. Futbol yaşantısına ortalama bir yıl ara verip tedavi gördü. Çok sevdiği futbola bir sezon daha devam eden Majid Mususi sonra kurduğu şirketin yönetimini üstlenip AIDS tedavisine devam etti.  Zaman 13 Aralık 2005’i gösterdiğinde, AIDS’e bağlı böbrek yetmezliği sonucunda hayatını kaybetti.

Bursaspor’un enleri arasında olan ve gol sonrası sembol timsah yürüyüşünün mucidi olan, Majid Mususi’yi eğer yaşınız tutuyorsa, en başta timsah yürüyüşü yaparken, görebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...