Futbol Kültürü – futbol kültürü, futbol haberleri ve tribün kültürü

Trabzonspor’un Avrupa Kupalarında ki Performansı

2149
Trabzonspor’un Avrupa Kupalarında ki Performansı

Trabzonspor’un Avrupa kupalarında ki en istikrarlı katkı sağlayan ve tarihinde önemli sonuçlara imza atan Türk takımı olarak ön plana çıkıyor.

Trabzonspor şimdiye kadar 33 kez Avrupa kupalarında Türkiye’yi temsil etti. Bu anlamda galibiyet yüzdesi en yüksek olan Türk takımı olarak Trabzonspor ön plana çıkıyor. Trabzonspor toplamda oynadığı 135 Avrupa kupası maçında 50 galibiyet, 34 beraberlik ve 51 mağlubiyet aldı. Bu 135 maçta rakip kaleleri 172 kez sarsan temsilcimiz kalesinde ise 183 gol gördü. İstatistiklere bakıldığında temsilcimiz UEFA Avrupa Ligi ve UEFA Kupası’nda galibiyet sayısının mağlubiyet sayısını geride bıraktığı görülüyor.

Trabzonspor’un Şampiyonlar Ligi Performansı

Trabzonspor Şampiyonlar Ligi’ne 3 kez katılabildi. Diğer takımlara göre bu kupada daha az boy gösteren temsilcimiz bu rağmen aldığı başarılı sonuçlarla dikkat çekti. Trabzonspor Şampiyonla Ligi’nde toplam 14 maça çıkarken bu müsabakalarda 4 galibiyet, 6 beraberlik ve 4 mağlubiyet aldı. Rakip kalelere 12 gol atan temsilcimiz kalesinde ise 15 gole izin verdi.

Temsilcimiz Şampiyonlar Ligi organizasyonuna geçilmeden önce lig şampiyonlarının katıldığı Şampiyon Kulüpler Kupası’na 6 kez katılmış ve 14 maç yapmıştır. Bu kupada 6 galibiyet, 1 beraberlik ve 7 mağlubiyet alan temsilcimiz 12 gol atarken 19 golü de kalesinde görüyor.

Trabzonspor’un Diğer Avrupa Kupası Performansları

Trabzonspor UEFA Kupası ve UEFA Avrupa Ligi’ne 19 defa katıldı. Bu kupada toplam 87 karşılaşmaya çıkan temsilcimiz 33 galibiyet, 22 beraberlik ve 32 mağlubiyet aldı. Trabzonspor Avrupa kupalarında en göze çarpan başarılarını bu kupada gösterdi. Bu kupada oynadığı 87 karşılaşmada 116 gol atan temsilcimiz kalesinde 119 gole izin verdi. Trabzonspor günümüzde artık oynanmayan UEFA Kupa Galipleri Kupası’na ise 3 defa katıldı. Bu kupada toplam 12maça çıkan temsilcimiz 4 galibiyet, 4 beraberlik ve 14 mağlubiyet aldı.

Trabzonsporun Avrupa Kupalarındaki Başarıları

Trabzonspor Avrupa kupalarında istatistiki anlamda en iyi Türk kulüpleri arasında ilk sırada yer alıyor. Trabzonspor’un Avrupa Kupalarında ki başarıları arasında 2013-14 sezonunda 3 ön elemeyi geçerek gruplara kalmak ardından gruptan lider çıkarak adını son 32 takım arasında yazdırması yer alıyor.

Önerilen Yazı: Türk Milli Takımı’nın Unutulmayacak Zaferleri

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...