Futbol Kültürü – futbol kültürü, futbol haberleri ve tribün kültürü

Beşiktaş armasındaki Türk Bayrağı hikayesi

377
Beşiktaş armasındaki Türk Bayrağı hikayesi

Beşiktaş, Türkiye’nin en eski ve köklü kulübü olmasının yanında armasında Türk bayrağı taşıyan futbol kulüplerimizden biridir. Beşiktaş armasındaki Türk Bayrağı taşıma hakkını ne zaman ve neden aldı?

Futbolseverlerin aklına takılan ve merak edilen bir konu olarak süre gelmiştir. Birçok taraftarın merak ettiği bu konuyu işleme kararı aldık. Anlamlı ve güzel bir yazı dizisi olarak, yerini aldı. Çünkü içinde Türk bayrağı olan herhangi bir şey kötü olamazdı, olmazda zaten.

Türkiye’nin üç büyük kulüplerinden biri olarak görülen, tarihinde birçok futbol adamını bünyesinde bulundurmuş Türkiye’nin ilk kurulan kulübü Beşiktaş’ın amblemi birçok kez futbol sohbetlerinin tartışılan konusu olmuş, neden Türk bayrağı taşıdığı da merak edilen bir durum olmuştur.

Yıllar boyu, Beşiktaş taraftarı için armadaki Türk bayrağı hikâyesini birçok taraftarın bilmemesine rağmen her zaman övünç kaynağı olarak görülmüş ve ezeli rakiplerden (Galatasaray, Fenerbahçe) büyük bir üstünlük olarak düşünülmüştür

Beşiktaş armasındaki Türk Bayrağı

Çarşı, ağaçlı yol, Abbas ağa parkı ve tarihinde yer etmiş Baba Hakkı, Süleyman Seba gibi örnek isimleriyle buram buram tarih kokan Beşiktaş’ın armasında yer alan ay yıldız nereden geldi? Siyah beyazlı takım bu hakkı nasıl elde etti?

Yıl 16 Mayıs 1952 dönem başbakanı Adnan Menderes, Yunanistan ziyaretine gider. Bu ziyaretin iki ülke arasında yaşanacak dostlukların pekiştirilmesi adına aralarında milli takım düzeyinde bir futbol maçı yapılması konusunda mutabık kalınır. İki ülkede o dönemde NATO’ya girme evresindedir ve dış ülkeler iki devlet arasında diyaloğun güçlenmesini istemektedir.

Türkiye Futbol Federasyonuna bildiren karar neticesinde, ekonomik sıkıntılar düşünülerek yol ve maç masraflarını karşılayabilir bir kulüp takımını bu maça göndermenin mantıklı olacağı kanaatine varılır.

Bu görev için öngörülen, o yıl içinde en iyi futbolu oynayan takım olan Beşiktaş’tır. Teklif Beşiktaş’a götürülür. Takımın Türk Milli Takımı sayılabilmesi adına, Fenerbahçe ve Galatasaray’dan birer futbolcu takviyesi yapılır. Takımın büyük çoğunluğunu oluşturan Beşiktaş ile birlikte Milli Takım hazırlanır ve Yunanistan’a doğru yolculuk başlar.

Yunanistan ve Türkiye arasında düzenlenen müsabakada görev alan kadro şu şekildedir. Çoşkun, Süleyman Seba, A.A İhsan, Şevket, Vedii, Eşref, Recep, Nusret, Turgay Şeren (Galatasaray) M.Ali (Fenerbahçe), Naci

Maç Yunanistan’ın 1-0 galibiyeti ile biter.  Ancak dönem Başbakanın sözü yerde kalmamış ve milli görev tamamlanmıştır. Beşiktaş’ın yaptığı bu katkı neticesinde Beşiktaş’a armasında “Türk Bayrağı” bulundurma hakkı tanınmıştır.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...