Futbol Kültürü – futbol kültürü, futbol haberleri ve tribün kültürü

‘’Buz Adam’’ Ergün Penbe

241
‘’Buz Adam’’ Ergün Penbe

Ergün Penbe Türk futbol tarihinde soğukkanlı tavırları ve profesyonelliği ile ön çıktı. Galatasaray taraftarının  ‘’Buz Adam’’lakabını taktığı Ergün Penbe’nin futbol kariyerini sizler için derledik.

Ergün Penbe kendisine takılan ‘’ Buz Adam’’ lakabını sonuna kadar hak eden bir futbol kariyeri geçirmiştir.  Ergün Penbe’nin futbol hayatı 1990 yılında Klimlispor ile başlıyor. Burada 2 sene geçiren Ergün Penbe daha sonra ise 1992 yılında Gençlerbirliği’ne transfer oluyor. Burada da 2 sene oldukça başarılı bir performans sergileyen Ergün Penbe’nin Galatasaray kariyeri 1994 yılında Galatasaray’a transferi ile başlıyor. 1994 yılı ile birlikte Ergün Penbe’nin 13 yıllık kesintisiz Galatasaray kariyeri başlıyor. Ergün 2008 yılından aktif futbolculuk kariyerine son veriyor. Galatasaray’da geçirdiği 13 sene boyunca çok sayıda lig şampiyonluğu ve kupa kazanıyor. Buz Adam Türk futbol tarihinin en önemli başarıları arasında yer alan UEFA Kupası’nı ve Süper Kupa’yı kazanan kadronun en önemli isimleri arasında yer aldı.

Soğuk Kanlı Futbolu İle Büyüledi

Buz Adamın’nin futbolculuk kariyerinde iz bırakan en önemli özelliği son derece soğukkanlı ve çentilmesin olmasıdır. Kariyeri boyunca birçok önemli maçta soğukkanlı oyunu ile takımının büyük bir katkı yapan sol bek aynı zamanda tam bir istikrar abidesiydi. Futbol hayatı boyunca sakatlık ya da ceza sebebiyle kaçırdığı maç sayısı yok denecek kadar azdır. Milli formayı ilk defa 1994 yılında A Milli takımın Rusya ile oynadığı maçta giyen Ergün Penbe 48 defa A Milli olmuştur.

Ergün Penbe 18 Yıllık Futbol Kariyerinde Sadece 1 Kez Kırmızı Kart Gördü

İyi bir futbolcunun aynı zamanda iyi ahlaklı olması gerektiğinin en iyi örneklerinden biri olarak görülüyor. Ergün Penbe’nin 18 yıllık profesyonel futbolculuk kariyerinde sadece 1 kez kırmızı kart görmesi bunun en iyi kanıtıdır. Futbol yaşamı boyunca sinirlerine en üst düzeyde hakim olması Ergün Penbe’nin ‘’Buz Adam’’ lakabının da kaynağı oluyor. Futbolculuk kariyerini noktaladıktan sonra teknik direktörlük kariyerine başlayan Ergün Penbe şuan aktif olarak Tarsus İdman Yurdu teknik direktörlüğü görevini yürütüyor.

Önerilen Yazı: Fenerbahçe’nin Tüm Lig Şampiyonlukları

Bir cevap yazın

Yükleniyor...