Futbol Kültürü – futbol kültürü, futbol haberleri ve tribün kültürü

Fenerbahçe’den “Be Fair” açıklaması

3
Fenerbahçe’den “Be Fair” açıklaması

Fenerbahçe, Spor Toto Süper Lig’in 18. haftasında 10 Ocak 2021 tarihinde oynanan Karagümrük – Konyaspor maçında, Fenerbahçe kulübüne karşı küfürlü tezahüratları ekrana getiren BeIN Sports’a karşı “Be Fair” sloganı ile tepki gösteriyordu. Türkçe karşılığı “Adil Ol” olan Be Fair yazılı tişörtler ile ısınmaya çıkan Fenerbahçe futbol takımı ve Ülker Stadyumu reklam panolarında Be Fair yazıları,  yayıncı kuruluş BeIN Sports tarafından mahkemeye verilmişti. Yayıncı kuruluşun mahkemeye verme sebebi ise Be Fair sloganının BeIN Sports logosu ile aynı tasarıma sahip olmasıydı. Mahkemeye taşınan Be Fair sloganına ilk başta tedbir kararı verilmiştir. Fenerbahçe Spor Kulübü, Twitter hesabından yaptığı bir paylaşım ile mahkemenin tedbir kararını kaldırdığını açıkladı. İşte detaylar haberimizde.

Fenerbahçe, yayıncı kuruluşun bir maçta Fenerbahçe kulübüne edilen küfürleri göstermeleri sonucu protesto ederek maçlara “Be Fair” yazılı tişörtlerde çıkmıştı. Ayrıca reklam panolarında Be Fair yazısı gösterildi. BeIN Sports, Fenerbahçe kulübünü kendi logolarını kullanması gerekçesiyle mahkemeye vermişti. Fenerbahçe kulübü, bugün yaptığı açıklama ile mahkemenin daha önceden aldığı tedbir kararını kaldırdığını açıkladı. İşte Fenerbahçe’nin sosyal medyadan paylaştığı Be Fair açıklamasının tam metni..

Fenerbahçe’den Be Fair açıklaması

“Kulübümüz tarafından, Süper Lig’in 18.haftasında 10 Ocak 2021 tarihinde oynanan Karagümrük- Konyaspor maçında, Kulübümüze karşı küfürlü tezahüratın canlı yayında ekrana getirilmesi üzerine; beIN Sports’un bir süredir Fenerbahçe aleyhine attığı tamamına karşı bir duruş olarak “Be Fair” (“Adil Ol”) sloganıyla tepki konulmuştur.

Kulübümüzün ortaya koyduğu bu tavır ve süreç üzerine beIN Sports, bu sloganın kullanılmasının fikri mülkiyet hakkını ihlal ettiğini ve haksız rekabet teşkil ettiğini iddia ederek Kulübümüz aleyhine ‘Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemelerinde’ dava açmış ve mahkemece sloganın kullanımının tedbiren durdurulması kararı verilmişti.

Bu tedbir kararına karşı Kulübümüz tarafından yapılan itiraz üzerine “Be Fair” sloganının kullanılmasının durdurulmasına ilişkin verilen tedbir kararı mahkemece kaldırılmıştır.

Adil ve tarafsız yayıncılık yapmakla yükümlü olan beIN Sports bu ve benzeri haksız ve taraflı eylemlerinden vazgeçmediği sürece, Fenerbahçe Spor Kulübü olarak haklı ve meşru tepkimizi sürdüreceğimizi taraftarlarımızın ve kamuoyunun bilgisine sunarız.”

Resim

Bir cevap yazın

Yükleniyor...