Futbol Kültürü – futbol kültürü, futbol haberleri ve tribün kültürü

Samsunspor Kazası ve Onur Şampiyonluğu

250
Samsunspor Kazası ve Onur Şampiyonluğu

Malatyaspor maçına gitmek üzere yola çıkan, Samsunspor kafilesini taşıyan aracın karıştığı kazada beş kişi hayatını kaybetmişti. Ortalama otuz, otuz beş yıl öncesinde yaşanan bu Samsunspor kazası Türkiye’yi yasa boğmuştu.

Tarih 20 Ocak 1989 Samsunspor’a unutulmaz bir acıyı yaşatan ve sonrasında “Onur Şampiyonluğu” getiren ve taraftarın halen içinin sönmediği bir yangın yeri.  Bu yaşanan trajik olayın devamında sosyal medyada, birçok makale ve gönderi paylaşıldı.

Samsunspor kazası

Malatyaspor ile oynanacak müsabaka için kente doğru hareket eden Samsunspor takımı sabah saat 09.30 gibi Amasya’nın Havza ilçesinde trafikte seyretmekte olan bir kamyonla çarpıştı. Çarpışmanın etkisiyle, Samsunspor’lu kafileyi taşıyan otobüs uçuruma yuvarlandı.

Kazada Samsunspor teknik direktör, üç futbolcu ve otobüs şoförü hayatını kaybetti. Teknik Direktör Nuri Asan, futbolcular Muzaffer Badalıoğlu, Mete Adanır ve kafileyi taşıyan otobüsün kaptanı Asım Özkan olay yerinde, can verdi. 

Zoran Tomic de Yugoslavya’da ortalama altı ay komada kaldıktan sonra vefat etti. Bunun yanı sıra yaşanan kaza sonrasında otobüste bulunan ekipten hayatta kalanlar da ciddi şekilde yaralanmış veya sakat kalmışlardı.

Onur Şampiyonu Samsunspor  

Yaşanan trafik kazasından dolayı Samsunspor 88-89 sezonunda lige devam edemedi. Bunun yanı sıra alınan karar neticesinde sezon sonuna kadar bütün maçlarda hükmen yenilmiş(3-0) sayıldı. Federasyonun aldığı karar neticesinde, Samsunspor 88-89 sezonunda sağlanan bir imtiyazla birlikte, ligden düşürülmedi. Ligden düşürülmemesiyle birlikte “Onur Şampiyonu” olarak ilan edildi.

Daha sonra Samsunspor kırmızı ve beyaz olan renklerine kaybettiği takım arkadaşlarının anısına siyah rengi de ekledi.  

Olayın anısına 2013-14 sezonunda Samsunspor tarafları Samsun 19 Mayıs Stadyumu’nda kazada hayatını kaybetmiş olan futbolcular ve teknik direktörün koreografisini Hasretinle Yandı Gönlüm şarkısı eşliğinde açmış, statta ve ekran başında bulunan futbol severleri duygulandırmıştı.

Samsunspor ve Samsunspor taraftarı üzerinden, yıllar geçmesine rağmen bu kazayı unutmamış kulüplerine sadakat ve vefa göstermişlerdir.  Tüm Türkiye’yi yasa boğan bu kaza yazılı basında yankı bulmuştu.

Kırmızı ve beyaz renklerin yanına, siyah rengi ekleyip sahada kaybettiklerinden güç alan takımı da burada hatırlamış olalım. Eğer yine yaşınız tutarsa, Samsunspor sahaya çıktığında siyah renkleri ile ısınan futbolcu ve teknik adamı görebilirsiniz. Samsunspor kazası da böyleydi.

Bir cevap yazın

Yükleniyor...