Futbol Kültürü – futbol kültürü, futbol haberleri ve tribün kültürü

Şenol Güneş hikayesi, hem kaleci hem teknik adam

577
Şenol Güneş hikayesi, hem kaleci hem teknik adam

Hem futbolda başarılı olan hem de teknik direktörlük koltuğunda başarılı olan kişilerin sayısı oldukça azdır. İşte Şenol Güneş hikayesi.

Şenol Güneş hikayesi

1 Haziran 1952 tarihinde Trabzon’da dünyaya gelen Şenol Güneş’in spora olan ilgisi genç yaşlarda başladı. Çocukluk yıllarında basketbol ile ilgileniyor olsa da Trabzon şehrindeki yoğun futbol ilgisinden dolayı futbolu tercih etti.

Futbolculuk kariyerine Erdoğdu Gençlik Kulübü’nde kaleci olarak başlayan Şenol Güneş, 17 yaşındayken Trabzonspor’un altyapısına transfer oldu. 1969 yılında A. Sebatspor’a transferi gerçekleşen Güneş, profesyonel futbol hayatına burada başladı. Üç sezon A. Sebatspor’un kalesini koruyan başarılı file bekçisi, bir yandan da eğitimine devam etti.

1972 yılında tekrar Trabzonspor’a transfer olan Şenol Güneş, A takımın kalesini korumaya başlamıştı. Bordo mavili formayı 1972-1987 yılları arasında dile kolay on beş yıl giyen başarılı file bekçisi, bu yıllarda 6 Türkiye Süper Lig Şampiyonluğu, 3 Türkiye Kupası Şampiyonluğu, 5 Cumhurbaşkanlığı Kupası Şampiyonluğu ve 3 Başbakanlık Kupası Şampiyonluğu yaşadı.

Üç büyüklerin hakimiyetine son verip dördüncü büyük olarak Trabzonspor’un bu yarışa katılmasında büyük rol oynayan Şenol Güneş, Türk futbol tarihinin en uzun süre gol yememe rekoru (1112 dakika) ve bir sezonda en az gol yiyen kaleci (6 gol) olma rekorlarını da elinde taşıyor.

1976-1987 tarihleri arasında Türkiye A Milli Futbol Takımı’nın da kalesi koruyan başarılı kaleci, ay yıldızlı formayla 31 maça çıktı. 1987 yılında aktif futbol kariyerini sonlandıran Güneş, emekli olmasıyla birlikte teknik direktör olarak çalışmaya başladı.

Teknik adamlık kariyeri

İlk olarak Trabzonspor’da teknik adamlığa başlayan Güneş, bir sezon sonra istifa edip 1990-1992 yılarında Boluspor’un başına geçti. 1992-1993 sezonunda İstanbulspor’u çalıştıran Güneş, buradaki görevinden sonra tekrardan Trabzonspor’a 1993-1997 sezonlarında çalıştırmak üzere geri geldi.

2000 yılında Türkiye A Milli Takım’ın başına geçen Güneş, 48 yıllık uzun bir Dünya Kupası hasretini sona erdirdi. 2002 yılında düzenlenen FIFA Dünya Kupası’nda Türkiye’yi 3. yaptı ve bütün Türkiye’yi gururlandırdı. Bu başarısıyla UEFA tarafından yılın antrenörü seçildi.

Güney Kore takımı FC Seoul, Trabzonspor ve Bursaspor takımlarını sırasıyla çalıştırdıktan sonra 2015 tarihinde Beşiktaş ile sözleşme imzaladı. Üç yıl kaldığı Beşiktaş’ta iki yıl şampiyonluk yaşadı. Üçüncü sezon istifa etti. Buradan sonraki görevi tekrar milli takım olan Güneş, Türkiye A Milli Futbol Takımı’nı EURO 2020 Avrupa Şampiyonası çıkartarak görevini devam ettirmektedir. Şenol Güneş hikayesi de böyleydi.

Önerilen Yazı: Hami Mandıralı hikayesi

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...