Futbol Kültürü – futbol kültürü, futbol haberleri ve tribün kültürü

Tuncay Şanlı’nın Futbol Yaşamı

299
Tuncay Şanlı’nın Futbol Yaşamı

Tuncay Şanlı’nın Futbol Yaşamı; Şanlı Fenerbahçe tarihine oynadığı futbol ve gösterdiği mücadeleci futbol anlayışı ile yakın tarihte en çok iz bırakan yerli futbolcuların başında geliyor.

Tuncay Şanlı Türk futbol tarihinin ve Fenerbahçe’nin yakın tarihte ki en başarılı yerli futbolcuları arasında yer alıyor. Fenerbahçe tarihinde birçok unutulmaz yerli oyuncu bulunurken yakın zamanda ise yerli futbolcu anlamda iz bırakan çok fazla futbolcunun olmadığı görülüyor. Bunların en büyük istisnası ise Fenerbahçe forması altında oynadığı futbol, forma aidiyeti ve mücadelesi ile unutulmazlar arasında giren Tuncay Şanlı Oluyor.

Tuncay Şanlı’nın Fenerbahçe Kariyeri

Tunca 16 Ocak 1982 tarihinde Sakarya’da doğan Tuncay Şanlı futbol kariyerine Sakaryatekspor’da başlıyor.  1999 yılında Sakaryaspor alt yapısına transfer olan Tuncay hemen ertesi sene A takıma yükseliyor. Sakaryaspor forması altında 2 sezon mücadele eden Tuncay burada 66 maçta attığı 32 golle tüm dikkatleri üzerine çekiyor. 2002 yılında Fenerbahçe’ye transfer oluyor. 2002 yılında başladığı Fenerbahçe kariyerinde 154 maça çıkan Tuncay şanlı mücadeleci futbolu ve gösterdiği performans ile takımın en beğenilen ve etkili futbolcularından biri haline geliyor. Fenerbahçe forması altında 59 gol atan Tuncay 2007 yılında sözleşmesini uzatmayarak Avrupa macerasına başlıyor.

Tuncay Şanlı’nın Avrupa Kariyeri

Tuncay Şanlı’nın Avrupa kariyeri 2007 yılında İngiliz takımı Middlesbrough takımına transfer olması ile başlıyor. Yeni takımında 70 maça çıkan Tuncay 17 gol atarak başarılı bir performans sergiliyor. Burada 2 sezon geçiren Tuncay Şanlı takımının küme düşmesi üzerine 2009 tarihinde 4,5 milyon avro bedelle Stoke City takımına transfer oluyor. Burada 2 sezonda 45 maça çıkan Tuncay Şanlı 5 gol atabiliyor.  2011 yılında Alman takımı Wolsburg’a kiralanan Tuncay burada fazla forma şansı bulamayarak devre arasında bu kez Bolton takımına kiralanıyor. Burada 16 maça çıkan Tuncay 1 gol atma başarısı gösteriyor.

2012 yılında Bursaspor ile tekrar Türkiye’ye dönüş yapan Tuncay 2 sezonda 39 maçta 1 gol atabiliyor. Daha sonra o dönem Bülent Uygun tarafından çalıştırılan Katar’ın Umm-Salal takımına transfer olan Tuncay 26 maçta 11 gol atıyor. Futbol kariyerinin sonunda ise Hindistan takımı Pune City’ye transfer olan Tuncay 7 Şubat 2017’de futbol kariyerini sonlandırdı.

Önerilen Yazı: Fenerbahçe’nin Unutulmaz Manchester United Zaferi

Bir cevap yazın

Yükleniyor...