Futbol Kültürü – futbol kültürü, futbol haberleri ve tribün kültürü

Türkiye Dünya Kupası’na gidebilir mi? Gruptan lider çıkar mı?

18
Türkiye Dünya Kupası’na gidebilir mi? Gruptan lider çıkar mı?

2022 FIFA Dünya Kupası Elemeleri maçlarında son haftaya girildi. Türkiye A Milli Futbol Takımımız, G Grubu’nda mücadele ettiği elemelerin son haftasında ikinci sırada girdi. Katar’da yapılacak Dünya Kupası’na doğrudan katılmak için grubu lider bitirmek gerekiyor. Peki, Türkiye Dünya Kupası’na gidebilir mi? Türkiye’nin gruptan lider çıkması için neye ihtiyacı var?

Türkiye A Milli Futbol Takımımız, 2022 FIFA Dünya Kupası Elemeleri G Grubu’nda 18 puan ile ikinci sırada yer alıyor. Milli Takımımızı, yine aynı puanla Norveç takip ediyor. Grubun lideri olarak ise Hollanda’nın 20 puanı bulunuyor. Bizim Çocuklar’ın 2022’de Katar’da oynanacak Dünya Kupası’na katılması için grubu lider bitirmesi gerekiyor. Aksi takdirde grup ikincileri arasında oynanacak play off turuna katılacak. Play off turunda yalnızca kazanan üç takım turnuvaya katılma hakkı kazanacak.

Türkiye Dünya Kupası’na Gidebilir Mi?

Geçen hafta Cebelitarık karşısında alınan 6-0’lık galibiyet ve üstüne Norveç’in berabere kalması Türkiye’nin 2022 FIFA Dünya Kupası’na katılma şansını getirdi. Gol averajında Norveç’in üstüne çıkarak puanı eşitledik. Şu anki durumda Türkiye, grup ikincisi olarak play off turlarına katılma hakkı kazanıyor. İhtimaller dahilinde Norveç ve Hollanda maçının sonucuna göre grubu lider bitirip doğrudan katılma şansı da var. Peki, bu ihtimal nasıl gerçekleşecek?

Türkiye Gruptan Lider Çıkabilir Mi?

A Milli Takım’ın gruptan lider çıkarak 2022 FIFA Dünya Kupası’na doğrudan katılma şansı var. Peki, skorlar nasıl olmalı? G Grubu güncel puan durumu şu şekilde:

1- Hollanda / 20 puan (+23 averaj)

2- Türkiye / 18 puan (+10 averaj)

3- Norveç / 18 puan (+9 averaj)

4- Karadağ / 12 puan (0 averaj)

5- Letonya / 5 puan (-5 averaj)

6- Cebelitarık / 0 puan (-37 averaj)

Bu puan tablosuna göre Türkiye, ikinci olarak play offlara kalma hakkı kazanıyor. Karadağ – Türkiye arasında oynanacak karşılaşmada Türkiye’nin mutlaka galibiyet alması gerekiyor. Alınan galibiyet sonrasında puanını 21’e yükselterek ilk sıraya yerleşir.

Puan tablosunun kesinleşmesi adına Hollanda ve Norveç maçlarının da oynanması gerekiyor. Hollanda – Norveç karşılaşmasında olası bir beraberlik ve Türkiye’nin kazandığı senaryoda, Hollanda liderken Türkiye ise ikinci tamamlar. Norveç ve Türkiye’nin galibiyetleri durumunda gol averajına bakılarak Türkiye’nin grubu lider tamamlama şansı doğar. Her şey bu akşam oynanacak maçlar ile belli olacak.Türkiye Dünya Kupası'na gidebilir mi? Gruptan lider çıkar mı?

Bir cevap yazın

Yükleniyor...