Futbol Kültürü – futbol kültürü, futbol haberleri ve tribün kültürü

Anadolu Takımlarının Şampiyonluk Mücadeleleri

227
Anadolu Takımlarının Şampiyonluk Mücadeleleri

Anadolu takımlarının şampiyonluk mücadeleleri genel itibari ile 3 büyükler arasında geçen sezonlara göre çok daha heyecanlı ve ilgi çekici olduğu görülüyor.

Anadolu takımlarının şampiyonluk mücadeleleri incelendiğinde bazı sezonlar yarışın içerisinde son haftalara kadar olmalarına rağmen şampiyonluk sevincini yaşayamadıkları görülüyor. Ülkemizde İstanbul takımları dışında sadece Trabzonspor’un 6, Bursaspor’un ise 1 şampiyonluğu bulunuyor. 2019-20 sezonu şampiyonu Başakşehir rakımı İstanbul kulübü olduğundan dolayı bu kategori dışında yer alıyor.

Anadolu Takımlarının Şampiyonluk Mücadelelerinin Sezonları

2

Anadolu takımları lig tarihinde pek çok defa şampiyonluk mücadelesi veriyorlar. Fakat Trabzonspor ve Bursaspor dışında şimdiye kadar şampiyonluk kazanmış bir Anadolu takımı bulunmuyor. Uzun lig tarihi boyunca Anadolu takımlarının şampiyonluk mücadelesi verdikleri sezonları sizler için derledik. Anadolu takımlarının şampiyonluk mücadeleleri verdiği sezonlar arasında;

  • Anadolu takımlarının ilk ciddi anlamda ki şampiyonluk mücadelesi 1968-69 sezonunda yaşanıyor. Eskişehir temsilcisi Eskişehirspor ligin son 5 haftasına Galatasaray önünde 1 puan farkla önde girmesine rağmen son 5 haftada aldığı 2 mağlubiyet be 1 beraberlikle ligi 43 puanla Galatasaray’ın arkasından ikinci tamamlıyor.
  • 1970-71 sezonunda son 5 haftaya Galatasaray’ın sadece 2 puan gerisinde giren İzmir ekibi Göztepe son 5 haftada aldığı 3 mağlubiyet ile topladığı 37 puanla sezonun şampiyon Galatasaray’ın ardından 3. sırada tamamlıyor.
  • 1971-72 sezonunda yine Eskişehirspor son 5 haftaya Galatasaray’ın 3 puan arkasında giriyor. Fakat son 5 haftada Galatasaray’ın yaşadığı puan kayıplarını değerlendiremeyen Eskişehirspor topladığı 39 puanla sezonu Galatasaray’ın arkasından 2. Sırada tamamlıyor.
  • 1973-74 sezonunda Boluspor son 5 haftaya Fenerbahçe’nin sadece 1 puan gerisinde girse de son 5 haftada aldığı 2 mağlubiyet ve 2 beraberlikle sezonu topladığı 39 puanla şampiyon Fenerbahçe’nin 4 puan arkasından 3. sırada tamamlıyor.
  • 1992-93 sezonunda lige fırtına gibi başlayan Kocaelispor ligin büyük bir bölümünü önde götürdükten sonra ligin son 5 haftasında lider Galatasaray’ın 1 puan gerisinde giriyor. Son 5 haftada 2 mağlubiyet ve 2 beraberlik alan Kocaelispor ligin topladığı 59 puanla şampiyon Galatasaray’ın ardından 4. sırada tamamlayabiliyor.
  • 2008-09 sezonunda Sivasspor son 5 haftaya Beşiktaş’ın 1 puan önünde giriyor. Fakat son 5 haftada alınan 3 mağlubiyetle birlikte Sivasspor topladığı 66 puanla ligi şampiyon Beşiktaş’ın 5 puan gerisinde ikinci tamamlıyor.
  • 2009-2010 yılında bir ilk gerçekleşiyor. Sezonun son haftasına Fenerbahçe’nin 1 puan gerisinde giren Bursaspor Fenerbahçe’nin Trabzonspor ile berabere kalması ile 3 büyükler ve Trabzonspor’dan sonra şampiyon olan ilk Anadolu takımı ünvanlını kazanıyor.

Ülkemizde ilk yıllarda Anadolu takımlarının daha yüksek düzeyde şampiyonluk mücadelesi verdiği görülürken mali açıdan takımlar arasında ki uçurumun artması ile son 20 yılda sadece 2 sezon Anadolu kulüplerinin şampiyonluk yarışında yer alma başarısı gösterdikleri görülüyor.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...