Futbol Kültürü – futbol kültürü, futbol haberleri ve tribün kültürü

Galatasaray Tarihinin En Unutulmaz Şampiyonluğu

281
Galatasaray Tarihinin En Unutulmaz Şampiyonluğu

Galatasaray tarihinin en unutulmaz şampiyonluğu sporseverlerin şans tanımadığı sezonda son hafta Fenerbahçe’nin elinden alınan 2005-06 sezonu kabul ediliyor.

Galatasaray 22 şampiyonlukla lig tarihinin en çok şampiyon olan takımı unvanını korumaya devam ediyor. Bu şampiyonluklar içerisinde averajla kazanılan şampiyonluktan dahil olmak üzere Galatasaray tarihinin en unutulmaz şampiyonluğu 2005-06 sezonunda son hafta kazanılan şampiyonluk kabul ediliyor. Bu şampiyonluğu özel kılan nedenlerin başında ise Galatasaray’ın o sezon başlangıcında hemen hemen tüm futbol otoriteleri tarafından şampiyonluk yarışının dışında gösterilmesi oluyor.

Galatasaray Tarihinin En Unutulmaz Şampiyonluğunun Hikâyesi

Galatasaray 2003-04 ve 204-05 sezonlarında şampiyonluğu ezeli rakibi Fenerbahçe’ye kaptırmıştı. Ayrıca kadro kalitesi anlamında da Fenerbahçe’nin bariz bir üstünlüğü bulunuyordu. 2005-06 sezonun başında yine şampiyonluk favorisi olarak Fenerbahçe açık ara önde gösteriliyordu. Fenerbahçe’nin o sezon ki toplam takım değeri 91 milyon avro iken Galatasaray’ın 63 milyon avroyu anca buluyordu.

Galatasaray o sezona beklentilerin aksine fırtına gibi başlamış ve ilk 9 haftada aldığı 8 galibiyet ve bir beraberlikle lig liderliğini 9 haftaya kadar sürdürmüştü. Fakat Fenerbahçe’de Galatasaray gibi sezona fırtına gibi başlamış ve Galatasaray’ın 10.h ki Denizlispor beraberliği ile liderliği Galatasaray’dan devralmıştı. Galatasaray bir sonra ki hafta ise Galatasaray’ın deplasmanda Gençlerbirliği’ne yenilmesi ile Fenerbahçe 3 puan farkla öne geçiyor. Galatasaray ligin ilk yarısında kalan son 6 maçta 5 galibiyet alırken tek mağlubiyetini evinden Fenerbahçe’den alıyor. Bu mağlubiyetle fark 6’ya kadar çıkarken Galatasaray ilk yarıyı Fenerbahçe’nin 4 puan gerisinde tamamlıyor.

Ligin ikinci yarısı ise Galatasaray fırtınası oldukça sert esmeye başlıyor. ikinci yarının ilk 13 haftasında 10 galibiyet 3 beraberlik alan Galatasaray 30 haftada tekrar 1 puan farkla liderliği Fenerbahçe’den devralıyor. 31. haftada ise deplasmanda Fenerbahçe’ye 4-0 gibi farklı yenilen Galatasaray bitime 3 hafta kala liderliği tekrar ezeli rakibine kaptırıyor.

Denizli Mucizesi

Galatasaray tarihinin en unutulmaz şampiyonluğu Denizli mucizesi ile geliyor. Ligin son haftasına Fenerbahçe 1 puan farkla önde girerken herkes Fenerbahçe’nin şampiyonluğu kazanacağından emin gözüküyordu. Fakat son haftaya küme düşme tehlikesi altında giren Denizlispor 1-0 öne geçtiği maçta sahadan 1-1 beraberlikle ayrılıyor. Son hafta Denizli’den mucize bekleyen Galatasaray evinde Kayserispor’u 3-0  gibi net bir skorla yenerek tarihinin en anlamlı ve mücadeleci şampiyonluğunu kazanmış oluyor.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...