Futbol Kültürü – futbol kültürü, futbol haberleri ve tribün kültürü

Beşiktaş’ın En Başarılı Şampiyonlar Ligi Sezonu

311
Beşiktaş’ın En Başarılı Şampiyonlar Ligi Sezonu

Beşiktaş’ın en başarılı şampiyonlar ligi sezonu olan 2017-18 sezonunda guruptan namağlup lider çıkarak uzun süre unutulmayacak bir başarı gösterdi.

Türk takımları Avrupa kupalarında geçmişte iz bırakan bazı başarılar gösterse de son yıllarda takımlarımızın Avrupa kupalarında özlenen başarının uzağında kaldığı görülüyor. Bunun tek istisnası ise Beşiktaş’ın 2017-18 sezonunda Şampiyonlar Ligi’nde gösterdiği performans olarak gösteriliyor. Beşiktaş o sene Şampiyonlar Ligi’nde gösterdiği grup performansı ile takımlarımızın Şampiyonlar Ligi tarihinde gruplarda elde ettiği en büyük başarıyı gösteriyor. Beşiktaş’ın en başarılı şampiyonlar ligi sezonu olan 2017-18 sezonunda namağlup grup lideri olan temsilcimiz toplanan puan ve atılan gol sayısı bakımından da rekorları elinde bulunduruyor.

Beşiktaş’ın En Başarılı Şampiyonlar Ligi Sezonunun Hikâyesi

Beşiktaş için 2017-18 sezonu yılların birikimini almak adına oldukça önemli yere sahiptir. Beşiktaş o sezon Şampiyonlar Ligi’nde gösterdiği performans ile taraflı tarafsız herkesin büyük bir beğenisini kazanmıştı. Beşiktaş’ın en başarılı şampiyonlar ligi sezonu olan 2017-18 sezonunun hikayesi ise şu şekildedir;

2016-17 sezonu Türkiye şampiyonu unvanı ile Şampiyonlar Ligi’ne direkt katılan temsilcimiz ‘’G gurubunda’’ kupa canavarı Portekiz Şampiyonu Porta. Almanya’nın yükselen değeri RP Leipzig ve Fransa’nın en iyi takımlarından olan yıldızlar topluluğu Monaco ile eşleşti. Grubun ilk maçında büyük bir sürprize imza atarak RP Leipzig takımını deplasmanda 2-1 mağlup etmeyi başardı. İkinci hafta evinde Porto ile 1-1 kalan temsilcimiz ilk yarının son haftasında ise evinde Monaco ile 1-1 kalarak ilk yarıyı aldığı 5 puanla lider tamamladı.

İkinci yarıda ise deplasmanda Monaco’yu 2-1 yenen temsilcimiz, 5. hafta evinde RP Leipzig takımını 2-1 yenerek son haftalar öncesinde gruptan çıkmayı garantiledi. Son hafta liderlik maçında Porto’yu deplasmanda 3-1 yenen Beşiktaş topladığı 14 puanla gurubu namağlup lider tamamlayarak adını son 16 turuna yazdırdı.

Beşiktaş’tan Şanssız Kura

Beşiktaş tarihinin en iyi performansını gösterdiği sene ise son 16 turunda çok şansız bir kura çekti. Beşiktaş B urubun averajla ikinci sırada tamamlayan Bayern Münih takımı ile eşleşti. Beşiktaş ilk maçı erken gördüğü kırmızı kartında etkisiyle deplasmanda 5-0 gibi farklı bir skor ile yenilirken rövanş maçında da sahadan 3-1 mağlup ayrılarak turnuvaya son 16 turunda veda etti.

Önerilen Yazı: Galatasaray’ın Şampiyonlar Ligi Performansı

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...