Futbol Kültürü – futbol kültürü, futbol haberleri ve tribün kültürü

Galatasaray’ın Şampiyonlar Ligi Performansı

711
Galatasaray’ın Şampiyonlar Ligi Performansı

Türk futbolunun Avrupa kupalarında ki en başarılı temsilcilerinden olan Galatasaray’ın Şampiyonlar Ligi tarihinde unutulma zaferleri bulunuyor.

1992-93 sezonundan itibaren Şampiyonlar Ligi formatında oynana ve sadece Avrupa’nın değil dünyanın en büyük futbol organizasyonlarından biri olarak gösterilen Şampiyonlar Ligi’ne Galatasaray tam 16 kez katılarak ülkemizin bu alanda açık ara en iyi takımı olurken futbol tarihinde de şampiyonlar Ligi’ne en çok katılan takımlar arasında yer alıyor. Temsilcimiz bu turnuvada birçok başarıya imza atarken son yıllarda geçmişte ki başarılarının uzağında kaldığı görülüyor.

Galatasaray’ın 2010 Yılına Kadar Olan Şampiyonlar Ligi Hikâyesi

Galatasaray ilk şampiyonlar ligi macerasına Manchester United takımını elemlerde deplasmanda 3-3, evinde ise 0-0’lık skorla eleyerek tarihi bir başarı yakalayarak elde etti. Galatasaray o sezondan sonra bu organizasyonun abonelerinden biri haline geldiği görülüyor. Galatasaray’ın şampiyonlar Ligi performansları ise şu şekildedir;

  • 1993-94 sezonu grupta oynana 6 maçta alınan 2 beraberlikle Galatasaray grubu galibiyet alamadan son sırada tamamlıyor.
  • 1994-95 sezonu Galatasaray Şampiyonlar Ligi tarihinde ki ilk galibiyetini evinde Barcelona’yı 2-1 yenerek alıyor. Galatasaray o sezonu 3 puanla son sırada tamamlıyor.
  • 1997-98 sezonu Şampiyonlar Ligi’ne iyice ısınan Galatasaray gurupta 4 puan alarak o zaman kadar ki en iyi performansı gösteriyor.
  • 1998-99 sezonunda ise Galatasaray grupta topladığı 8 puanla averajla ikinci sırada yer alarak yoluna UEFA Kupası’nda devam ediyor.
  • 1999-00 sezonunda ise Galatasaray son maçta Herta Berlin ile evinde 2-2 berabere kalarak grubu 3. Sırada tamamlayarak gruptan çıkma şansını son anda kaçırıyor.
  • 2000-01 sezonuna ise Galatasaray bir ilki başarıyor ve grupta topladığı 10 puan ile averajla ikinci sırada kalarak gruptan çıkmayı başarıyor.
  • 2001-02 sezonunda ise Galatasaray Roma, Barcelona ve Liverpool gibi devlerin olduğu grupta 5 beraberlik olarak grupta çok başarılı olmasına rağmen 5 puanla son sırada kalıyor.
  • 2002-03 sezonunda ise Galatasaray için tam bir hayal kırıklığı oluyor. Barcelona dışında ki grubun en güçlü takımı olan Galatasaray topladığı 4 puanla ancak son sırada kendine yer buluyor.
  • 2003-04 sezonunda ise Galatasaray son maçta Juventus’a yenilerek grubu kıl payı farkla ve topladığı 7 puanla 3. sırada tamamlıyor.
  • 2006-07 sezonunda ise 2 yıllık aradan sonra tekrar devler ligine merhaba diyen Galatasaray gurubu 4 puanla son sırada tamamlıyor.

Önerilen Yazı: Galatasaray’ın UEFA Kupasını Kazanma Hikâyesi

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...