Futbol Kültürü – futbol kültürü, futbol haberleri ve tribün kültürü

Beşiktaş’ın Unutulmaz 85-86 Sezonu

275
Beşiktaş’ın Unutulmaz 85-86 Sezonu

Beşiktaş’ın unutulmaz 85-86 sezonu Galatasaray ve Beşiktaş arasında ki kıyasıya şampiyonluk yarışı ile günümüzde bile unutulmayan sezonlar arasında yer alıyor.

Beşiktaş’ın unutulmaz 85-86 sezonu hem Galatasaray ve Beşiktaş’ın verdiği şampiyonluk yarışı hem de şampiyonunu averajla belli olması yönünden lig tarihinin en heyecanlı ve dikkat çekici sezonları arasında yer alıyor. Bu sezonun akıllarda kalan diğer bir özelliği de Galatasaray’ın namağlup bir şekilde sezonu ikinci sırada tamamlaması oluyor.

Beşiktaş’ın Unutulmaz 85-86 Sezonunun Hikâyesi

Beşiktaş 1984-85 sezonunda büyük bir travma yaşamıştı. Ligin son 5 haftasına 2 puan önde girmesine rağmen alınan 2 beraberlikle birlikte şampiyonluğu averajla Fenerbahçe’ye kaptırmıştı. Bir sonra ki sezon pek çok futbol otoritesi Beşiktaş’ın bir öncesi sezonda yaşadığı travmayı atlatamayacağını düşünüyordu. İlk 7 haftada 2 galibiyet 5 beraberlik alan Beşiktaş lige beklemediği bir şekilde kötü bir başlangıç yapıyor.

Bir sonra ki hafta evinde Denizlispor’u 1-0 yenen Beşiktaş’ta toparlanma başlıyor. Ligin kalan 10 haftasında 6 galibiyet 4 beraberlik alan Beşiktaş ilk yarıda 9 beraberlikle oldukça ilginç bir istatistikte imza atıyor. Ligin ikinci yarısına 1-0’lık Fenerspor galibiyeti başlayan siyak beyazlılar 3 haftalık galibiyet serisi sonrasında 26. hafta Samsunspor’a 1-0 yeniliyor. Daha sonra Altay beraberliği ve Denizlispor yenilgisi moralleri iyice düşürüyor. Daha sonra 5 haftalık galibiyet serisi yakalayan Beşiktaş şampiyonluk yarışında ki ezeli rakibi Galatasaray ile deplasmanda 1-1 berabere kalıyor. Galatasaray Beşiktaş’ın galibiyet serisi aldığı haftalarda 2 kez berabere kalınca puanlar eşitleniyor. Klan son 4 haftada hem Beşiktaş hem de Galatasaray tüm maçlarını kazanıyor. Şampiyon ise + 7 averajla Beşiktaş Oluyor

1985-86 Sezonunun İstatistiki Rakamları

Beşiktaş’ın unutulmaz 85-86 sezonu Türk futbol tarihi adına birçok ilki barındırıyor. Beşiktaş’ın unutulmaz şampiyonluk sezonun istatistikleri arasında,

  • Beşiktaş’ın 36 maçta aldığı 12 beraberlik,
  • Beşiktaş oynadığı 36 karşılaşmada rakip kalelere 65 gol atarken kalesinde sadece 21 gol görüyor,
  • Galatasaray’ın 26 karşılaşmada aldığı 16 beraberlik,
  • Galatasaray’ın namağlup ikinciliği,
  • 1985-86 sezonu alınan 208 beraberlikle en çok beraberliğin yaşandığı sezon oluyor.

Beşiktaş bir önceki sezon averajla şampiyonluğu kaçırdıktan sonra 1985-86 sezonunda averajla şampiyon olarak futbol tarihinde ender görülen bir durumun baş aktörü oluyor.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...