Futbol Kültürü – futbol kültürü, futbol haberleri ve tribün kültürü

Fenerbahçe Kuruluş Hikayesi

435
Fenerbahçe Kuruluş Hikayesi

İki kez kapatılmasına rağmen futbol tutkuları geçmeyen Kadıköy gençleri, 1907 yılında bir daha kapatılmamak üzere Fenerbahçe Spor Kulübü’nü kurdular. İşte Fenerbahçe kuruluş hikayesi.

Kadıköy’de ilk futbol

Takvim yaprakları 1890’lı yaprakları gösterdiğinde İstanbul Moda’da yaşayan Armitage, Pears, Charnaud, La Fontaine, Giraud, Whittall gibi İngiliz aileleri Kadıköy’ün geniş çayırlarında kendi aralarında futbolu oynamaya başlamıştılar. Türk aileleri de bu oyunu merak ediyorlardı ancak dönemin monarşi rejiminin korunması sebebiyle Türk gençlerinin dernek kurmaları yasaklanmıştı. Bu nedenle Kadıköylü Müslüman Türk gençleri sadece futbolu izlemekle kalıyorlardı.

Black Stockings FC kuruluyor

İzlemek bir yere kadar demiş olacaklar ki her türlü tehlikeyi göze alan bir grup arkadaştan; Fuat Hüsnü, Reşat Danyal ve Mehmet Ali, Kuşdili’nde Papazın Çayırı’nda 1899 yılında bir İngiliz ismi ile Black Stockings FC (Siyah Çoraplılar Futbol Kulübü)’nü kurdular. Fakat ne yazık ki bu Türk futbol kulübü hafiyelerin baskısına uğrayarak kısa sürede dağıtılıyordu. Fenerbahçe Spor Kulübü’nün temeli Black Stockings FC ismine dayanıyordu.

Kadıköy Futbol Kulübü kuruluyor

Aradan birkaç yıl geçmişti ki aralarına yeni kişilerin katılmasıyla birlikte Hurşit Ağa’nın kahvehanesinde buluştular. 1901 yılında Kadıköy Futbol Kulübü ismiyle yeni bir takım kuruldu. Bir yandan futbolu haram sayan dini baskı, diğer yandan hafiye baskısı sonucuyla bir futbol kulübü daha dağıtıldı. Fenerbahçe kulübünün temeli olan bir kulüp daha kapatılmıştı.

Fenerbahçe'nin kurulduğu ev

Kapatılmamak üzere Fenerbahçe Spor Kulübü kuruluyor

1907 yılına geldiğinde dönemin padişahı Sultan 2. Abdülhamid Han, saltanatına olan darbelerle uğraşmaktan top peşinde koşturanlara vakit bulamadı. Bu nedenle resmi olmasa da bu konudaki baskıyı bir nebze olsun azalttı. Halihazırda İngilizler’in yıllardır oynadığı bir oyun halk arasında ilgi görmeye devam ediyordu.

Moda semti Beşbıyık sokak 3 numaraları evin selamlık katında Ziya Songülen, Ayetullah Bey ve Necip Okaner kuracakları takım hakkında bir görüşme yapıyor. Gerekli maddi yardımı karşılayacak dönemin zenginlerinden Nurizade Ziya Bey’e başkanlık, Ayetullah Bey’e katiplik, Necip Bey’e de kaptanlık görevini veriyorlardı.

Üç kişi arasında yapılan bu tarihi görüşmede kuracakları kulübün adını, bulundukları Fenerbahçe semtinden esinlenerek koydular. Fenerbahçe Spor Kulübü’nün amblemi ise Fenerbahçe Burnu’nda ısık saçan fenerden geliyordu. Kulübün renkleri ilkbaharın müjdecisi papatyalardan esinlenerek sarı ve beyaz yapıldı.

Küçük bir evde kurulan Fenerbahçe, yüz yılı aşkın bir süredir hem Türkiye’de hem Avrupa’da sayısız başarılar gösteren bir kulüp haline geldi. Fenerbahçe kuruluş hikayesi de böyle gerçekleşti.

Önerilen Yazı: Taçsız Kral Metin Oktay Hikayesi

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...