Futbol Kültürü – futbol kültürü, futbol haberleri ve tribün kültürü

Dünyanın En Büyük Derbilerinin Bilinmeyen Hikayeleri

187
Dünyanın En Büyük Derbilerinin Bilinmeyen Hikayeleri

Dünyada bir çok derbi milyonlarca kişi tarafından takip ediliyor. Peki dünyanın en büyük derbilerinin bilinmeyen hikayeleri hakkında neler biliyorsunuz?

Dünyanın en büyük derbilerinin bilinmeyen hikayelerini bu yazımızda sizlerle bir araya getiriyoruz. Burada bulunan derbi hikayeleri bilinmeyenleri ortaya çıkarıyor.

AC Milan – Internazionale

Milano Derbisi dünyanın en çok izlenen derbilerinden bir tanesidir. Bu derbinin doğuş hikayesi ise kulüp içi muhalefete dayanmaktadır. AC Milan, 1899 tariginde, İngiliz göçmeni bir grup tarafından kuruldu. Fakat daha sonra kurucu üyeler yabancı oyuncu oynatılmamasını eleştirerek kulüpten ayrıldı.

Internazionale adı verilen kulübün amacı, Milan’a karşı yabancı oyuncu oynatabildikleri rakip bir kulüp olabilmekti.

Liverpool – Manchester United

İki şehir arasında bulunan ekonomik ve endüstriyel rekabet futbola da yansıyor. Oyuncular, taraftarlar ve medya gözünde Liverpool – Manchester United maçı İngiltere’deki en büyük derbilerden biri kabul ediliyor

Real Madrid – Atletico Madrid

Kralcılar, Cumhuriyetçilere karşı kozlarını ynsıtıyor. Madrid Derbisi tarafları arasında geleneksel bir düşmanlık bulunur.  Real Madrid Franco Dönemi’nde düzenin savunucusu olarak tanınırken, Atletico bu düzene isyanın takımı olarak anılmaktadır.

Dünyanın En Büyük Derbilerinin Bilinmeyen Hikayeleri AS Roma – SS Lazio

Mussolini dönemine kadar giden bu rekabet İtalya’nın en çekişmeli derbilerden bir tanesidir. Roma 1927 yılında Mussolini’nin emriyle, kurulur. Roma birkaç kulübün birleşmesiyle kurulmuştur. Lazio bu birleşmeye direnerek büyük rekabetin ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Partizan Belgrad – Kızıl Yıldız Belgrad

Bu büyük rekabet 2. Dünya Savaşı sonrası Yugoslavya dönemine kadar gidiyor. Kızıl Yıldız anti faşist siyasi oluşumun takımı olarak Partizan Yugoslav Halk Ordusunun spor derneği olarak kurulmuştur.

Panathinaikos – Olympiakos

Yunanistan’ın en büyük iki şehri Atina ve Pire arasında yaşanan derbidir. İki şehir merkezinin birbirine sadece 12 km uzaklıkta olması nedeniyle Atina Derbisi olarak da isimlendirilir.

Fenerbahçe – Galatasaray

Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan İstanbul’un iki yakasındaki büyük derbidir. Bu iki kulübün rekabeti tam 106 yıl öncesine kadar gidebiliyor. Tüm ülke gündemini meşgul eden buu derbide aradığınız her şey bulunuyor.

Celtic – Glasgow Rangers

Futboldaki en ateşli rekabetlerden bir tanesidir. Bu büyük rekabeti tetikleyen ise mezhep çatışmasıdır. Rangers, Protestanların Celtic ise Katoliklerin takımıdır.

Önerilen Yazı: Futbolcuların Başarı Hikayeleri

Bir cevap yazın

Yükleniyor...