Futbol Kültürü – futbol kültürü, futbol haberleri ve tribün kültürü

Fenerbahçe’nin Unutulmaz 88-89 Sezonu

244
Fenerbahçe’nin Unutulmaz 88-89 Sezonu

Fenerbahçe’nin unutulmaz 88-89 sezonu takımın kırdığı rekorlar ve gösterdiği performans ile bugün bile hatırlanan sezonlar arasında yer alıyor.

Her takımın tarihinde unutulmayacak sezonlar vardır. Fenerbahçe’nin unutulmaz 88-89 sezonu ise Fenerbahçe tarihinin en muhteşem sezonlarından biri olarak ön plana çıkıyor. O sezon Fenerbahçe’nin kırdığı toplam gol ve puan rekorları şimdi bile kırılmaz rekorlar arasında gösteriliyor.

Fenerbahçe’nin Unutulmaz 88-89 Sezonunun Hikâyesi

Fenerbahçe 1987-88 sezonunda tarihinin en kötü performanslarından birini göstermişti. Ezeli rakibi Galatasaray’ın tam 35 puan gerisinde ligi 55 puan ile ancak 8. bitirebilmişti. Fenerbahçe o sezon ligde oynadığı 38 karşılaşmadan sadece 15’ini kazanabilmiş ve lig tarihinin en kötü performanslarından birine imza atmıştı. O kötü sezon sonrasında yaz transfer döneminde adeta şov yapan Fenerbahçe 1988-89 sezonuna mutlak şampiyonluk parolası ile başlamıştı. Lige fırtına gibi başlayan Fenerbahçe ilk 2 haftada attığı 9 gol ile bu rekor sezonun adeta haberini vermişti.

Sonraki 2 hafta gol atamadan berabere kalan Fenerbahçe daha sonra 9. Haftada ki 2-0’lık Beşiktaş maçına kadar namağlup liderliğini sürdürdü. Bu haftadan sonra ilk yarının sonuna kadar sadece bir maçta berabere kalan Fenerbahçe Beşiktaş’ın da gösterdiği yüksek performans ile ilk yarıyı ikinci sırada tamamladı. 21 hafta 0-3’lük Altay deplasmanı galibiyeti ile liderliğe yükselen Fenerbahçe o tarihten sonra oynadığı 15 karşılaşmada sadece Galatasaray ve Ankaragücü ile deplasmanda 1-1 berabere kalarak liderliğini sezon sonuna kadar sürdürerek şampiyonluğu ulaştı.

Fenerbahçe’nin Tarihi Sezonunun İstatistiki Rakamları

Fenerbahçe’nin unutulmaz 88-89 sezonu aynı zamanda unutulmaz istatistiklerle de hala hafızalardaki yerini koruyor. Fenerbahçe’nin tarihi sezonunun istatistiki rakamları arasında;

  • Toplanan 93 puan(Türkiye Rekoru),
  • Rakip ağlara yollanan 103 gol (Türkiye rekoru),
  • 36 karşılaşmada yenilen gol sayısı 27,
  • 36 karşılaşmada 29 galibiyet,
  • 36 karşılaşmada 6 beraberlik,
  • 36 karşılaşmada sadece 1 mağlubiyet yer alıyor.

Fenerbahçe’nin attığı 103 gol ve topladığı 93 puan aradan 21 yıl geçmesine rağmen hala kırılamayan ve günümüz futbol dünyasında bir kırılması son derece zor bir rekor olarak görülüyor.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...