Futbol Kültürü – futbol kültürü, futbol haberleri ve tribün kültürü

Fenerbahçe’nin Unutulmaz Manchester United Zaferi

334
Fenerbahçe’nin Unutulmaz Manchester United Zaferi

Fenerbahçe’nin unutulmaz Manchester United zaferi bugün bile Fenerbahçelilerin hafızasında yer dinen ve Türk futbol tarihine geçmiş büyük başarılar arasında yer alıyor.

Fenerbahçe Türk futbol tarihine birçok açıdan damgasını vurmuş kulüpler arasında yer alıyor. Fenerbahçe’nin ülke futbolunda gösterdiği sayısız başarı arasında Fenerbahçe’nin unutulmaz Manchester United zaferinin yeri oldukça farklıdır. Çünkü Fenerbahçe o zaferi ile Manchester United takımının tam 40 yıllık süredir devam eden kendi sahasında yenilmeme rekorunu da tarihe gömmüş oldu. Fenerbahçe’nin unutulmaz Manchester United zaferi Avrupa’da o senenin en büyük başarılarından biri olarak tarihe geçti.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Fenerbahçe’nin-Unutulmaz-Manchester-United-Zaferi-400x320.jpg

Fenerbahçe’nin Unutulmaz Manchester United Zaferinin Hikayesi

1996-97 Şampiyonlar Ligi sezonu Fenerbahçe açısından unutulmayacak bir zaferin yazıldığı sezon olarak hatırlanıyor. Fenerbahçe geçen senenin şampiyonu unvanı ile Şampiyonlar Ligi2ne katılma hakkı elde etmişti. Fenerbahçe o sezon Juventus, Manchester United ve Rapid Wien takımları ile birlikte C grubunda yer almıştı. Fenerbahçe gurubun ilk maçında deplasmanda Juventus’a 2-0 yenilerek gruplara kötü bir başlangıç yapmıştı. Bir hafta sonra ise evinde Avusturya temsilcisi Rapid Wien takımını 1-0 yenen temsilcimiz ilk galibiyetini almıştı. Ligin ilk 2 maçını 3 puanla kapatan Fenerbahçe Şampiyonlar Ligi 3 haftasında deplasmanda oynayacağı Manchester maçı ile başladı. Maçta önce herkes farklı bir United galibiyeti beklerde futbol sahalarında yaşanan büyük sürprizlerden biri yaşandı.

Fenerbahçe maç boyunca kalesini başarılı bir şekilde savunurken dakikalar 78’i gösterdiğinde ise Fenerbahçe’nin Boşnak golcüsü Elvir Boliç sahneye çıktı. Ceza sahası dışında yaptığı vuru defans çarparak havalandı ve Fenerbahçe 1-0 öne geçti. Kalan dakikalarda ise Manchester United şuursuzca saldırmasına rağmen Fenerbahçe kalesini gole kapatarak rakibinin 40 yıldır evinde yenilmeme rekorunu tarihin tozlu sayfalarına sokmuş oldu. Daha sonra ki hafta ise evinde çok iyi oynamasına rağmen Fenerbahçe Manchester United takımına 2-0 mağlup olmuştu. Fenerbahçe daha sonraki 2 haftada ise Juventus’a 1-0 yenilip deplasmanda Rapid Wien ile 1-1 berabere kalarak gurubu 7 puanla 3. Bitirme başarısı göstermişti. Fenerbahçe’nin unutulmaz Manchester United zaferi o dönemdeki en sansasyonel galibiyet olarak uzun süre konuşuldu.

Bir cevap yazın

Yükleniyor...