Futbol Kültürü – futbol kültürü, futbol haberleri ve tribün kültürü

Galatasaray 20 Yıllık Geleneğe Son Verdi

287
Galatasaray 20 Yıllık Geleneğe Son Verdi

2020 yılının Türk futbol kamuoyunda en akılda kalan olayı ise şüphesiz Galatasaray 20 yıllık geleneğe son vererek Fenerbahçe’yi Kadıköy’de yenmesi oldu.

Dilek olay Galatasaray tam 20 sene boyunca ezeli rakibi Fenerbahçe’yi deplasmanda yenemiyordu. Daha önce birçok defa bu fırsatı yakalayan sarı kırmızılı ekip şansızlık ve Fenerbahçe’nin psikolojik üstünlüğü ile rakibini mağlup etmeyi başaramamıştı. Hatta Fenerbahçe’nin oldukça kötü bir performans sergilediği 2018-19 sezonunda bile rakibine diş geçiremeyen Galatasaray. 20 yıl aradan sonra kendileri için son derece kötü olan bu geleneğe 3 – 1’lik galibiyetle son vermiş oldu.

Galatasaray 20 Yıllık Geleneğe Veda Etti; Son Galibiyet 1999 Yılında Gelmişti

Galatasaray 20 yıllık geleneğe son vererek Fenerbahçe karşısında ki en son deplasmanda galibiyetini tam 20 sene önce 22 Aralık 1999 tarihinde 1 – 2’lik skorla almıştı. Aradan geçen 20 senede değişmeyen tek şey ise 20 sene önceki galibiyette olduğu gibi yine takımın başında Fatih Terim olmasıydı. 23 Şubat 2020 tarihinde oynana maç bir efsanenin de artık son bulmasına yol açtı.

Galatasaray maça oldukça istekli olmasına rağmen dakikalar 10’u gösterdiğinde Fenerbahçe Alman yıldızı Max Kruse’nin ayağından kazandığı penaltı golü ile 1 – 0 öne geçti. Tribünlerde bulunan on binlerce Fenerbahçe taraftarı ve televizyon başında ki milyonlarca taraftarın aklında ise yine aynı senaryomu olacak sorusu oluşmuştu. Fakat Galatasaray bu kez daha önceki Fenerbahçe deplasmanlarında olduğu gibi geriye düştüğünde moral bozukluğu yaşamadığı görüldü. Hatta her geçen dakika mental olarak maça ağırlığını koyan sarı kırmızı ekip ilk yarının son 5 dakikasına girildiğinde Donk’un kafa golü ile soyunma odasına 1 – 1 eşitlikle girdi.

İkinci Yarının Kahramanı Henry Onyekuru Oldu

İkinci yarıda da Galatasaray daha baskılı olan ve golü isteyen taraf olarak gözüktü. Özellikle Galatasaray’ın kanat oyuncusu Henry Onyekuru müthiş sürati ile Fenerbahçe defansına oldukça zor anlar yaşattı. Dakikalar 80’i gösterdiğinde ise Onyekuru yine topu hızlı bir şekilde alarak ceza sahasına girdiği esnada hakem ona yapılan müdahaleyi penaltı olarak değerlendirdi. Topun başına geçen dünyaca ünlü golcü Falcao Galatasaray’ı öne geçiren golü attı. Kalan dakikalarda Fenerbahçe yüklense de dakikalar 90+7’yi gösterdiğinde günün kahramanı Henry Onyekuru golünün atarak maçın skorunu 1 – 3 olarak tayin etti. Böylece 20 yıllık kabusta Galatasaray takımı için son bulmuş oldu.

Önerilen Yazı: Fenerbahçe’nin Denizlispor Travması

Bir cevap yazın

Yükleniyor...