Futbol Kültürü – futbol kültürü, futbol haberleri ve tribün kültürü

Fenerbahçe’nin Denizlispor Travması

228
Fenerbahçe’nin Denizlispor Travması

Türk futbol tarihinde birçok şampiyonluğun son anda el değiştirdiği görülüyor Bunlar içinde Fenerbahçe taraftarı Denizlispor maçını unutamıyor.

2005-06 sezonunda Türk futbol tarihinin en trajik kaçan şampiyonluk öykülerinden biri yaşandı. Şampiyonluk konusunda son derece avantajlı olan Fenerbahçe Denizlispor önünde 2 puan bırakınca Galatasaray şampiyonluğu elde etti. Üzerinden 15 sene geçmesine rağmen o maçta yaşananlar Fenerbahçe taraftarları tarafından unutulamıyor. Size bu unutulmaz maçın Fenerbahçe yönünde hikayesini derledi.

Son Yılların En Büyük Şampiyonluk Yarışı; Fenerbahçe Denizlispor

Fenerbahçe ile Galatasaray arasında o sezon tarihin en büyük rekabetlerinden biri yaşandı. Ligin ilk haftası hariç kalan 3 haftada liderlik Galatasaray ile Fenerbahçe arasında el değiştirdi. Galatasaray 11 hafta liderlik koltuğunda otururken Fenerbahçe tam 22 hafta liderlik koltuğunun sahibi oldu. Bu iki takım arasında liderlik tam 5 defa el değiştirdi. Esas itibari ile sezon başında ligin çok üstünde bir kadro kalitesi olan Fenerbahçe’nin rahat bir şekilde şampiyon olacağı düşünülüyordu. Fakat Galatasaray’ın 34 hafta boyunca ortaya koyduğu direnç tarihin en çekişmeli sezonunu yaşanmasına neden oldu.

Her 2 takımda oldukça formda bir sene geçirirken Fenerbahçe oynadığı 34 karşılaşmada 25 galibiyet, 6 beraberlik ve 3 mağlubiyete rağmen 82 puan topladığı ligde şampiyon olamadı. Fenerbahçe ezeli rakibinin her 2 maçta da yenmesine rağmen son maçta son yılların en büyük sürprizi ile Denizlispor ile berabere kalınca sezonun sürprizi gerçekleşti.

Fenerbahçe 106 Dakikada Galibiyeti Bulamadı

Ligin son haftasına her iki takımda 81 puanda girmişti. Fakat Fenerbahçe her 2 maçta da ezeli rakibini yendiği için ikili averajda üstünlüğe sahipti. Fenerbahçe’nin Denizlispor deplasmanında alacağı her türlü galibiyet şampiyon olması için yetecektir. Zaten maçtan öncede otoriteler maçın mutlak favorisi olarak Fenerbahçe’yi gösterdi. Maç her iki ayrı başlangıcında da sahaya atılan konfetiler yüzünde 5’er dakika geç başlamıştı.

Fenerbahçe’nin en büyük dezavantajı ise Denizlispor’un san hafta öncesinde hala düşme tehlikesinin bulunmasıydı. Bu sebeple maç oldukça çekişmeli ve kora kor bir şekilde gerçekleşti. İlk yarıda her iki takımda golü bulamadı. İkinci yarıda ise Fenerbahçe baskısını oldukça arttırdı. Fakat Denizlispor dakikalar 83’ü gösterdiğinde ise Mustafa Keçeli Denizlispor’u 1-0 öne geçirdi. Bu dakikadan sonra tüm riskleri alan Fenerbahçe 89. Dakikada Tuncay Şanlı ile beraberliği yakaladı. Maçın hakemi tam 16 dakika uzatma gösterdi. Fenerbahçe son anlarda Appiah ile çok önemli bir golü kaçırarak şampiyonluğu ezeli rakibi Galatasaray’a kaptırmış oldu.

Önerilen Yazı: Beşiktaş’ın Avrupa Kupaları Performansı

Bir cevap yazın

Yükleniyor...