Futbol Kültürü – futbol kültürü, futbol haberleri ve tribün kültürü

Galatasaray Leeds United Olayları

413
Galatasaray Leeds United Olayları

Galatasaray Leeds United olayları, İngiliz ekibi taraftarlarının temsilcimize karşı olan düşmanlığı, hiçbir zaman unutulmayacaktır.

Geniş güvenlik önlemleri eşliğinde yurda gelen İngiliz taraftarlar, sanki sonunu biliyormuşçasına sanki ölmeye gelmeye gelmişler diyordu. Çünkü İngiliz taraftarlar; üstünde Atatürk bulunan paraları yırtıyor, Türk bayraklarını yakıyorlardı. Leeds United taraftarları gittiği her deplasmanda benzer olaylarla gündeme gelen mimli bir taraftar grubuydu. Türkler olarak misafirperver bir milletizdir ancak ateş gördük mü barut olmasını da iyi biliriz.

Bir gece Taksim Meydanı’nda tek amaçları olay çıkarmak olan yaklaşık 150 kişilik Leeds United’lı holiganlar, dükkanların camlarını kırıyor, yoldan geçen insanlara saldırıyorlardı. Yapılan bu hareketlere karşı karşılıksız kalmayan Türkler de ortaya çıkınca ortalık ana baba gününe dönüyordu. Bitmek bilmeyen gecenin sabahında onlarca yaralı bulunuyordu. Durumu ağır olan iki İngiliz taraftar hayatını kaybetmişti.

Türkiye’de oynanan maçta güvenlik önlemleri üst düzeye çıkarılmıştı. Galatasaray, ilk yarıda bulduğu iki golle maçı kazanmasını bildi. Dünya basınında Galatasaray’ın galibiyetine yer verilmemişti. Türkler hakkında atılan manşetlerde, “Vahşi Türkler, Barbarlar, Katiller” gibi yakıştırmalar yapılıyordu.

20 nisan 2000 galatasaray leeds united maçı

Galatasaray Leeds United olayları

Galatasaray Leeds United olayları, İngiltere’de de devam ediyordu. İngiltere’de oynanacak olan rövanş maçına Galatasaray taraftarının gitmesi yasaklanmıştı. Galatasaray, İngiltere’de yalnız bırakılmıştı. Temsilcimiz, ülkeye girdiği andan çıktığı ana kadar nefret dolu davranışlara maruz bırakıldı. Galatasaray sahaya çıktığında açılan bir pankartta “Medeniyete hoş geldiniz!” yazılı bir pankart vardı. Leeds United’lı taraftarlar yaptıklarıyla medeniyetin nasıl olmaması gerektiğini tüm dünyaya gösteriyorlardı.

Sadece devlet yöneticileri ve bazı Galatasaray yöneticilerinin bulunduğu grup, İngiltere polisi tarafından stadın en ücra köşelerinden birine götürülüyor ve eğer Galatasaray gol bulursa ses çıkarmamaları tembih ediliyordu.

Leeds United’lı iki taraftarın hayatını kaybetmesine yönelik “Acınızı paylaşıyoruz.” mesajı vermek isteyen Fatih Terim, takımı ısınmaya siyah forma, siyah şortluk ile çıkarttı. Bir nebze de olsun gerginliği azaltmayı istiyordu.

Maçın başında Hagi’nin attığı penaltı golünü alkışlayan bir bakan, bir İngiliz’den yumruk yiyor ve protokol tribünü karışıyordu. Leeds United’lı taraftarların baskı ve zorbalıkları yetmezmiş gibi saha içindeki futbolcular da aynı şekilde sert müdahaleleriyle Galatasaraylı futbolcuları kışkırtmaya çalışıyorlardı.

İngiltere’de oynanan rövanş maçı 2-2 beraberlikle sonuçlanmıştı. Galatasaray evinde aldığı avantajlı skorla turu geçmeyi başarmıştı. Ancak her ne kadar turu geçmiş olsa da yapılan nefretvari davranışlar hiçbir zaman unutulmayacaktı.

Önerilen Yazı: Fatih Terim’in hayatı, “İmparator”

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

Yükleniyor...