Futbol Kültürü – futbol kültürü, futbol haberleri ve tribün kültürü

Hakkı Yeten efsanesi: Baba Hakkı

398
Hakkı Yeten efsanesi: Baba Hakkı

Beşiktaş’ta hem başkanlık hem teknik direktörlük hem de futbolculuk yapan efsanesi Baba Hakkı lakaplı, Hakkı Yeten efsanesi hikayesi.

Hakkı Yeten efsanesi

Hakkı Yeten, 3 Aralık 1910 yılında Bulgaristan’ın Vodina kentinde dünyaya geldi. Ailesi Türkiye’ye göç ettiğinde henüz bir yaşındaydı. Futbol hayatına 1926 yılında başlayıp 1931 yılına kadar oynadığı Karagümrük’te başladı. Buradan sonraki durağı efsane olacağı Beşiktaş oldu. 1931 ie 1948 yılları arasında Beşiktaş forması giydi. Futbolcu olarak jübile yaptıktan sonra gönül verdiği kulübe antrenörlük ve başkanlık da yaptı. Süleyman Seba ile birlikte Beşiktaş’ın onursal başkanlarından biri oldu. Baba Hakkı’nın Beşiktaş’a verdiği hizmetler göz ardı edilemezdi.

Hakkı Yeten’in babası Binbaşı Mahmut Nedim Bey, 1914’te I. Dünya Savaşı’nda şehit olunca o da asker olmak istedi. Askeri okula yazıldı. Bu dönemde Karagümrük’te futbol oynamaya başladı. Karagümrük’ten Beşiktaş’a Şeref Bey tarafından transfer edildi. Bu dönemde askerliği bırakarak 1937 yılında İstanbul Üniversitesi’nden Hukuk bölümünü bitirerek avukat oldu.

baba hakkı efsanesi

Baba Hakkı lakabı nereden geliyor

Hakkı Yeten, Beşiktaş’ta genellikle forvet mevkiinde sağ açık olarak görev aldı. Otoriter yapısı ve futbol tekniği ile kısa sürede kaptanlığa ulaştı. Disipline önem veren birisi olduğu için “Baba” lakabı aldı. Saha içinde ve saha dışında efendiliği ve beyefendiliğiyle bilinen Baba Hakkı, güçlü yapısıyla rakip oyuncuların ikili mücadeleye girmek istemediği oyunculardan biri olmuştur.

Beşiktaş formasıyla gol krallığını da ulaşan Baba Hakkı’ya İngiliz kulübü Arsenal’den teklif geldi. Ancak Baba Hakkı, Beşiktaş’ı bırakmadı ve bu teklifi reddetti. Kariyeri boyunca oynadığını 439 maçta 382 kez ağları havalandırarak Beşiktaş tarihinin en golcü futbolcusu olma unvanını aldı. Baba Hakkı, hem Fenerbahçe’ye hem de Galatasaray’a 30 gol atarak kırılması güç bir rekora sahip oldu.

Baba Hakkı, 1948 yılında çıktığı bir maçta taraftar tarafından ıslıklanınca “Bu formayı bana taraftar giydirdi. Onlar istiyorsa çıkarırım.” diyerek Baba Hakkı efsanesi futbolda sona erdi. O maç ile futbolu bıraktı.

Futbol oynadığı dönemlerde II. Dünya Savaşı yaşandığı için çok az sayıda milli formayı giyebildi. Beşiktaş’ta iki sezon teknik direktörlük yaptı. Türkiye Futbol Federasyonu’nda asbaşkanlık yapan Hakkı Yeten, üç kez Beşiktaş’ta kulüp başkanlığı yaptı. Yönetimde olmadığı zamanlarda bile takım içinde söz sahibi olmuştu. Hem kendi takımında hem de rakip takımında saygı duyularak Baba Hakkı lakabıyla anıldı.

Önerilen Yazı: Beşiktaş armasındaki Türk Bayrağı hikayesi

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...