Futbol Kültürü – futbol kültürü, futbol haberleri ve tribün kültürü

Göztepe-Karşıyaka derbisi, İzmir derbisi

232
Göztepe-Karşıyaka derbisi, İzmir derbisi

Göztepe-Karşıyaka derbisi İzmir Körfezi’nin ayırdığı iki semt takımının rekabetidir. Türkiye’nin büyük derbilerinden olan bu derbi İzmir Derbisi olarak da adlandırılır.

1960’lı tarihlere kadar İzmir şehir merkezi Güzelyalı, Konak ve Alsancak’tan oluşmaktaydı. Körfezin şarkı yakasında ise Karşıyaka bulunurdu. Diğer yerlerde Yahudi, Rum mahalleleri bulunsa da Karşıyaka tamamen Türk mahallelerinden oluşurdu. Bu nedenle Karşıyaka’nın renkleri Türk’ün kırmızısı ve İslam’ın yeşilinden oluşmaktadır. Karşıyakalılar, “Biz Karşıyakalıyız” derlerdi. Körfezin karşısına giderken de “İzmir’e gidiyoruz” derlerdi.

Göztepe, her ne kadar semt kulübü olarak kurulmuş olsalar da İzmir takımı olarak görünmektedirler. İzmir’in Karşıyaka ilçesi dışındaki hemen hemen her yerinde taraftarlara sahiptir. Göztepe takımı bir anlamda İzmir’i küçümseyen Karşıyakalılara karşı İzmir halkının tepkisidir.

Türkiye’de futbol ilk olarak İzmir, Bornova’da İngilizlerin başlatmasıyla oynanır. Bu oyuna Rum ve Ermeni gençler de katılır. Karşıyakalılar bu duruma sessiz kalmayıp yabancı takımlara karşı bir Türk takımı oluşturmaya karar vermişti. Resmi olarak İzmir’in ilk Türk futbol kulübü 1912 yılında Karşıyaka Muaresei Bedeniye Kulübü ismiyle kurulur. İki yıl sonra ikinci Türk kulübü olan Altay kurulur. 1925 yılında Altay’ın Aydın’a yaptığı bir seyahat sırasında çıkan tartışma sonucu Güzelyalılı gençler Göztepe’yi kurar.

Göztepe-Karşıyaka derbisi

Göztepe kurulduktan sonra Karşıyaka’nın koltuğu sallanmaya başlamıştır. Göztepe başarılara ulaştıkça İzmir’i sahiplenme yarışı da iyice kızışmıştır. İki takımın arasındaki ilk lig maçı 8 Mart 1959’da Alsancak Stadı’nda oynandı. Maçı 3-2 Göztepe kazandı. Türkiye Futbol Ligi’nin kurulmasıyla iki takımı adı, ülke geneline yayıldı. 5 Mart 1961’deki 6-2’lik Karşıyaka galibiyeti, Göztepe’nin itibarını biraz düşürmüştür.

Göztepe-Karşıyaka derbisi Türkiye’nin en şiddet içeren derbilerinden biridir. İstanbul derbileri basına daha çok yansısa da taraftarlar içindeki kavga stad içinde yaşanır ve sona erer. Ancak Göztepe ve Karşıyaka taraftarları arasındaki kavga günlük yaşamın her anında vardır. Bir Göztepeli Karşıyaka’da ya da bir Karşıyakalı Göztepe’de kendi takımının formasıyla gezmeye cesaret edemez.

1981 yılında oynanan Göztepe-Karşıyaka derbisini stadyumda 40 bin Göztepeli, 40 bin Karşıyakalı olmak üzere tam 80 bin kişi izledi. Bu derbi, 1. Lig’de oynanmayıp da en çok seyirciyle izlenen maç olarak dünya tarihine geçti. Bazı yabancı kaynaklarda Göztepe-Karşıyaka derbisi dünyanın en büyük 29. derbisi olarak geçmektedir.

İki takım arasında yapılan 55 maçta 20 kez Göztepe, 22 kez Karşıyaka kazanırken 13 kez de berabere bitti. Derbilerde en çok gol atan futbolcular Göztepe takımında 4’er golle Gürsel Aksel ve Tuncer Çeliktaş olurken, Karşıyaka’da ise yine 4 golle Ogün Altıparmak oldu.

Önerilen Yazı: Süleyman Seba hikayesi, Beşiktaş onursal başkanı

Bir cevap yazın

Yükleniyor...