Futbol Kültürü – futbol kültürü, futbol haberleri ve tribün kültürü

Süleyman Seba hikayesi, Beşiktaş onursal başkanı

281
Süleyman Seba hikayesi, Beşiktaş onursal başkanı

Beşiktaş’ın onursal başkanı, bu kulübe 16 yıl süreyle başkanslık yapmış ve sayısız başarıya ulaştırmıştır. Türk sporunun en saygın isimlerinden biri Süleyman Seba hikayesi.

Süleyman Seba hikayesi

Süleyman Seba, 5 Nisan 1926 tarihinde Sakarya’nın Hendek ilçesinde doğdu. İlkokulu Sakarya’da tamamlandıktan sonra lise eğitimi için İstanbul’a geldi. Kabataş Erkek Lisesi’nde eğitim gören Seba, lisenin futbol takımına girmesiyle futbol hayatına ilk adımını attı. Son derece yetenekli olan Seba’yı Beşiktaş’lı yöneticilerin keşfetmesi pek uzun sürmedi.

1943’te Beşiktaş’ın genç takımına çağırıldı ve kaliteli futboluyla takımını şampiyonluğa taşıdı. 1945 yılında A takıma yükselen Seba, 1947 yılındaki İnönü Stadyumu’nun açılış maçında AIK takımına attığı gol ile İnönü’nün ilk golünü atan futbolcu oldu.

1954 yılında menisküs ameliyatı olan futbol hayatı bitene kadar, 8 yıl boyunca Beşiktaş formasını terletti ve bu sürede 44 gol attı.

Başkanlık kariyeri

1957 yılında Beşiktaş Kulübü’ne üye olan Seba’nın arkadaşlarıyla kurduğu “İdealist Grup” Beşiktaş kongresinin etkili ekiplerinden biri olmuştu. Bu grup sayesinde birçok isim Beşiktaş’ta yöneticilik yaptı.

80’li yıllarda Milli İstihbarat Teşkilatı’nda görev aldığı dönemde Beşiktaş’ın kötü gidişatını gördü ve çok sevdiği Beşiktaş kulübü için istihbarattaki görevini bıraktı. 1 Nisan 1984 tarihinde başkanlık yarışını kazandı ve 16 yıl sürecek başkanlık görevine başladı. Beşiktaş Kulübü’nde başkan olduğu süre zarfında Beşiktaş Futbol takımı; 5 Türkiye Ligi şampiyonluğu, 4 Türkiye Kupası, 4 Cumhurbaşkanlığı Kupası, 6 TSYD Kupası ve 2 Başbakanlık Kupası kazandı. Sportif başarılarının yanı sıra Beşiktaş kulübüne birçok tesis kazandırdı.

13 Şubat 2000 tarihinde Beşiktaş Mali ve Olağan Genel Kurulunda yaptığı bir konuşmayla başkanlık görevini bıraktı. Beşiktaşlı taraftarların da sık kullandığı “Şerefli ikincilikler” sözü Seba’nın döneminde ortaya çıktı.

Başkanlık görevine veda ettiği 2000 yılında Akaretler ile Maçka semtleri arasında uzanan Spor Caddesinin ismi onun anısına Süleyman Seba Caddesi olarak değiştirildi. Süleyman Seba, spor hayatının yanı sıra Milli İstihbarat Teşkilatı İstanbul Bölge Müdürlüğünde de görev aldı.

21 Ocak 2014 tarihinde solunum yolu enfeksiyonu nedeniyle yoğum bakıma alınan Süleyman Seba, tedavi gördüğü İstanbul Amerikan Hastanesi’nde 13 Ağustos 2014 tarihinde 88 yaşındayken hayata gözlerini yumdu. İşte Süleyman Seba hikayesi.

Önerilen Yazı: Hakkı Yeten efsanesi: Baba Hakkı

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...