Futbol Kültürü – futbol kültürü, futbol haberleri ve tribün kültürü

Milli Takımın 8 Unutulmaz Geri Dönüşü

246
Milli Takımın 8 Unutulmaz Geri Dönüşü

Türkiye Milli Takımı, yıllardır bizi gururlandırmaya devam ediyor. Milli takımımızın Çek Cumhuriyeti, Hırvatistan, İzlanda maçlarındaki küllerin doğuşunu biliyor musunuz? İşte milli takımın 8 unutulmaz geri dönüşü.

1. Türkiye 2 – 1 İsveç

Listemizin ilk sırasında 1996 Avrupa Şampiyonası Elemeleri’nde İnönü’de İsveç ile karşı karşıya geldiği maçın ilk yarısında 1-0 geriye düştü. İkinci yarıda Sergen Yalçın ve Emre Aşık’ın golleriyle 2-1 kazanmasını bildi.

2. Türkiye 3 – 2 İsveç

Türkiye 2 - 1 İsveç

Tarihte ilk kez düzenlenen UEFA Uluslar Kupası’nda ikinci maça çıkan millilerimiz İsveç karşısında 2-0’dan geri gelerek maçı 3-2 kazandı. İlk yarı ve ikinci yarının başında attığı gollerle İsveç 2-0 öne geçmişti. Bu golün hemen ardından Hakan Çalhanoğlu, farkı 1’e indirdi. Maçın sonlarında 89. ve 90 + 2. dakikada Emre Akbaba’nın attığı gollerle millilerimiz maçı 3-2 kazandı.

3. Yunanistan 1 – 4 Türkiye

 Yunanistan 1 - 4 Türkiye

Euro 2008 Elemeleri’nde Yunanistan ve Norveç ile çekişen Türkiye, Yunanistan deplasmanında tarihi bir zafer kazanmıştı. 1-0 geriye düştüğü maçta ayağa kalkmasını bilen Ay-Yıldızlılar deplasman 4-1 kazanmasını bildi.

4. 2002 Dünya Kupası

2002 Dünya Kupası turnuvasına Brezilya mağlubiyeti ile başlayan Türkiye, ikinci maçında Kosta Rika ile berabere kalarak şansını zora sokmuştu. Son maçında Çin’i 3-0 yenen ve Kosta Rika’nın Brezilya’ya yenilmesiyle gruptan çıkan ay-yıldızlılar için bir dönüm noktası oldu. Bu dönüm noktası Milli Takımın 8 Unutulmaz Geri Dönüşü listemizde kendine yer buluyor.

5. Türkiye 1 – 0 İzlanda

Türkiye 1 - 0 İzlanda

Euro 2016 yolunda son maçına çıkan Türkiye, İzlanda karşısında berabere kalması durumunda turnuvaya doğrudan gidemeyecekti. 89. başında kazanılan frikikte topun başına geçen Selçuk İnan, topu ağlarla buluştururak millilerimizi en iyi üçüncü kontenjanından turnuvaya götürüyor.

6. İsviçre 1 – 2 Türkiye

İsviçre 1 - 2 Türkiye

Euro 2008’in ilk maçında Portekiz’e yenilen milliler, ev sahibi İsviçre’nin karşısında 1-0 geriye düştü. İkinci yarı toparlanan millilerimiz 57. dakikada önce Semih’in golüyle beraberliği yakaladı. Sonrada 90’da Arda’nın golüyle maçı kazandı.

7. Türkiye 3 – 2 Çek Cumhuriyeti

Türkiye 3 - 2 Çek Cumhuriyeti

Şüphesiz milli takım tarihinin en büyük geri dönüşü 2008’deki Çek Cumhuriyeti maçıdır. Beraberlik durumunda bile turnuvaya veda edecek olan Türkiye, 75. dakikaya kadar 2-0 gerideydi. Arda’nın golüyle biraz umutlanmıştı. 89. ve 90. dakikada sahneye çıkan Nihat Kahveci, hem kendi tarihini hem de ülke tarihini yazarak millilerimize maçı 3-2 kazandırdı.

8. Hırvatistan 1 – 1 Türkiye

Yine bir Euro 2008, yine bir mucizevi geri dönüş. Çeyrek finalde rakip Hırvatistan’dı. 0-0 giden maçta 119. dakikada Klasnic’in attığı golle her şey zora girmişti. Biz bitti demeden bitmedi ve 120. dakikada Semih’in golüyle millilerimiz 1-1’lik sonuçla maçı penaltılara taşıdı ve bu gol mental olarak penaltıları bize kazandırdı.

Önerilen Yazı: Avrupa Üçüncüsü Türkiye, Euro 2008 Hikayesi

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...