Futbol Kültürü – futbol kültürü, futbol haberleri ve tribün kültürü

Nihat Kahveci’nin Futbol Hayatı

228
Nihat Kahveci’nin Futbol Hayatı

Nihat Kahveci Beşiktaş ve Türk futbol tarihinin en başarılı isimleri arasında yer almasının yanında ülkemizin Avrupa’da başarılı bir şekilde temsil etmiştir.

Nihat Kahveci Beşiktaş’ın son dönemde ki en başarılı ve simge isimleri arasında yer alıyor. 1996 yılında Beşiktaş’ın A2 takımında başlayan futbolculuk kariyerinde hem Beşiktaş, hem Milli takımda hem de İspanya’da gösterdiği başarılarla hepimizi gururlandıran Nihat Kahveci aynı zamanda Avrupa’da en başarılı olmuş Türk futbolcuları arasında yer alıyor.

Nihat Kahveci’nin Beşiktaş Kariyeri

23 Kasım 1979 İstanbul doğumlu olan Nihat Kahveci, futbola lise yıllarında Esenlerspor ile başlıyor. Nihat Kahveci liseden mezun olduktan sonra Beşiktaş tarafından keşfedilerek 1996 yılında Beşiktaş A2 takımına transfer ediliyor. Burada oynadığı 27 karşılaşmada 11 gol atan Nihat Kahveci 1997-98 sezonunda dönemin teknik direktörü John Benjamin Toshack tarafından A takıma alınıyor. İlk senesinde çok fazla forma şansı bulamayan Nihat, bir sonraki sene ise 4 tanesi ilk 11’de olmak üzere 28 karşılaşmada Beşiktaş forması giyiyor. O sene 7 gol atan Nihat 1999-00 sezonunda ilk 11’in değişmez oyuncusu oluyor. 1997-2002 yılları arasında Beşiktaş formasını 118 kez giyen Nihat 27 gol atma becerisi gösteriyor. Daha sonra ise Nihat’ın Avrupa’da tanınmasını sağlayacak İspanya kariyeri başlıyor.

Nihat Kahveci’nin İspanya Kariyeri

22002 yılının ara transfer döneminde Nihat Kahveci kendisini Beşiktaş’ta A takıma çıkaran eski teknik direktörünün ısrarı ile Real Sociedad akımına 5 milyon avro bonservis bedeli ile transfer oluyor. Nihat ilk sene fazla forma şansı bulamamasına rağmen bir sonraki sezondan itibaren Real Sociedad takımının değişmez ismi oluyor. Nihat Real Sociedad formasını 4,5 sene giyerken oynadığı 145 maçta 60 gol atarak tarihinin en formda ve başarılı dönemini geçiriyor. 2006 yılında İspanya’nın diğer bir önemli takımı Villarreal’a transfer olan Nihat burada da 75 maça çıkıp 24 gol atma başarısı gösteriyor. Nihat Kahveci 2009 yılında tekrar eski takımı Beşiktaş’a geri dönse de burada 2 sezonda 44 maça çıkıp 9 gol atabiliyor. 17 Ocak 2012 tarihinde ise Nihat Kahveci son derece başarılarla dolu futbol kariyerine son veriyor.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...