Futbol Kültürü – futbol kültürü, futbol haberleri ve tribün kültürü

SON DAKİKA: UEFA deplasman golü kuralını kaldırdı!

42
SON DAKİKA: UEFA deplasman golü kuralını kaldırdı!

Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA), 2021 – 2022 sezonu itibari ile deplasman golü kuralını kaldırma kararı aldı. Çift maç eleme usulü olarak oynanan maçlarda toplam skor beraberlik ile sonuçlanırsa deplasmanda atılan gollerin bir buçuk sayılması kuralı gelecek sezondan itibaren kullanılmayacak. Artık çift maç eleme usulü olarak oynanan maçlarda iki maçta her iki takım da aynı sayıda gol atmış ise maç uzatmaya gidecek. Uzatmada da gol sayılarındaki eşitlik bozulmaz ise bu kez de penaltılara gidecek ve turu atlayan takım penaltı atışlarında belli olacak. Yıllardır devam eden deplasman golü kuralı, alınan tarihi bir karar ile birlikte Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA) resmi internet sitesinde yayınlanan bir açıklama ile kaldırılmış oldu. UEFA Başkanı Alexander Ceferin de deplasman golü kuralının kaldırılması ile ilgili açıklamalar yaptı. İşte son dakika futbol haberleri ve UEFA deplasman golü kuralı hakkında tüm detaylar haberimizde…

Deplasman golü kuralı kaldırıldı

UEFA Kulüp Müsabakaları Komitesi, UEFA Futbol Komitesi ve UEFA İcra Komitesi ortak çalışması ile birlikte deplasman golü kuralı alınan bir karar ile birlikte kaldırıldı. Önümüzdeki futbol sezonu olan 2021 – 2022 sezonundan itibaren deplasmanda atılan gollerde takımlara herhangi bir avantaj sağlanmayacak.

Eski deplasman golü kuralına göre deplasmanda atılan goller bir buçuk sayılacaktır. Alexander Ceferin’in de açıklamalarının ardından bu kural ortadan kalktı. Artık UEFA maçlarında çift maç eleme usulü oynanan müsabakalarda deplasmanda gol atmak takımlara herhangi bir avantaj getirmeyecek.

Öte yandan Galatasaray – PSV maçında da deplasman golü avantajı ortadan kalkmış oldu.

Deplasman golü kuralı nedir?

Deplasman golü kuralı, çift maç eleme usulü oynanan maçlarda kullanılan bir kuraldır. Eğer iki takım arasında oynanan iki maçta eşit sayıda goller atıldıysa deplasmanda atılan goller bir buçuk sayılır. Örneğin, Real Madrid ve Manchester United arasında oynanan maçın skorları şu şekilde olursa:

  • Real Madrid 2-0 Manchester United
  • Manchester United 3-1 Real Madrid

İki maçın toplamında her iki takım da üçer gol atmış, ancak Real Madrid’in deplasmanda attığı gol bir buçuk olarak sayıldığı için turu geçen takım da Real Madrid olacak.

alexander ceferin

Bir cevap yazın

Yükleniyor...