Futbol Kültürü – futbol kültürü, futbol haberleri ve tribün kültürü

Türk Takımlarının Unutulmaz Avrupa Zaferleri

249
Türk Takımlarının Unutulmaz Avrupa Zaferleri

Türk takımlarının unutulmaz Avrupa zaferleri arasında dünya çağında büyük ses getiren ve bugün bile akıllarda yer edinen zaferler bulunuyor.

Türk takımlarının unutulmaz Avrupa zaferleri listesinde çok sayıda müsabaka yer alıyor. Türk takımlarının Avrupa zaferleri arasında Türk futbol tarihini değiştiren zaferler kadar o döneme damga vurmuş çok sayıda maç yer alıyor.

Türk Futbol Takımlarının Unutulmaz Avrupa Zaferlerinin Hikâyesi

Türk takımlarının unutulmaz Avrupa zaferleri listesine girebilecek pek çok müsabaka varken sadece Türk ve dünya futbol tarihi açısından unutulmayan zaferler yer alıyor. Türk futbol takımlarının unutulmaz Avrupa müsabakaları arasında;

  • 1994-95 sezonunda tarihinde ikinci defa Şampiyonlar Ligi arenasında boy gösteren Galatasaray Barcelona takımını sahasında 2-1 yenerek Türk takımlarının Şampiyonlar Ligi arenasında ki ilk galibiyetini almış oluyor.
  • 2 günde bitirilen maçta kötü hava koşulları nedeniyle maçın yarısında maçın hakeminin maçı ertelediği müsabakada Galatasaray 11 Aralık 2013 tarihinde Juventus’u 1-0 yenerek Şampiyonlar Ligi’nde ikinci tura yükselme başarısı gösteriyor.
  • 3 Kasım 1999 tarihinde Şampiyonlar Ligi grup son maçında 2-1 geride olduğu maçı son anlarda 3-2 kazanan Galatasaray yoluna UEFA kupasında devam etme şansı yakalamış ve devamında Türkiye futbol tarihinin en büyük başarısı olan UEFA kupası kazanılmıştı.
  • 2 Aralık 2003 tarihinde UEFA’nın haksız bir şekilde İstanbul’da ki terör olaylarını bahane ederek Almanya’da oynattığı maçta Juventus’u on binlerce gurbetçimizin desteği ile 2-0 yenerek tüm dünyaya adeta tokat gibi bir cevap vermişti.
  • 1992 yılında Avrupa’da o yılın en büyük sürprizini yapan takım Galatasaray oldu. Şampiyonlar ligine katılmak için 2. Turda dün ya devi M. United ile eşleşen Galatasaray’a kimse en küçük şans dahi vermiyordu. Fakat deplasmanda alınan 3-3’lük beraberlikle birlikte evinde 0-0 biten maçla temsilcimiz adını şampiyonlar Ligi’ne yazdırdı.
  • 19 Eylül 2000 tarihinde dönemin en güçlü kadrolarından birine sahip olan Barcelona’yı evinde ağırlayan Beşiktaş oynadığı kusursuz futbol ile rakibin 3-0 yenerek oldukça sansasyonel bir başarıya imza atıyor.
  • 24 Ekim 2007 tarihinde Beşiktaş taraftarının desibel rekoru kırdığı maçta Liverpool takımının 2-1 yenen Beşiktaş oldukça ses getiren bir başarıya imza atmıştı.
  • 2 Nisan 2018 tarihinde Şampiyonlar Ligi çeyrek final ilk maçında Chelsea takımının sahasında 2-1 yenen Fenerbahçe tarihinin en başarılı sezonlarından birini yaşamıştı.

Bir yanıt yazın

Yükleniyor...