Futbol Kültürü – futbol kültürü, futbol haberleri ve tribün kültürü

62 Yıllık Türkiye Süper Liginin Enleri

176
62 Yıllık Türkiye Süper Liginin Enleri

1958 yılından bu yana oynanan Türkiye süper liginin enleri ve rekorları bizlere ilginç istatistikler sunuyor. Futbol sevgisi ile dolu taraftarların pek çoğu bu istatistikleri duyunca farklı duygular içerisine giriyor. Kimisi sevinip gururlanırken kimisi de gülmekten kendisini alamıyor. İşte bu istatistiklerin bazılarını sizler için yazımızda paylaştık.

En Gollü Maçlar

Türkiye süper liginin enleri denince akla gelen en gollü maç istatistiğinde ilk sırayı 1991-1992 sezonunda yapılan Fenerbahçe-Gaziantepspor karşılaşması alıyor. 8-4 biten karşılaşma toplam 10 golle süper ligin en çok gol olan karşılaşması olarak tarihe geçiyor.

En farklı biten mücadele ise 1989-1990 yılında Beşiktaş-Adana Demirspor arasında yapılan karşılaşma oldu. 10-0 biten müsabakayı Beşiktaş kazandı.

En Çok Gol Atan ve Yiyen Takımlar

Süper lig tarihinde en çok gol atan takım 3555 gol ile Fenerbahçe olurkenen fazla galibiyet alan takım da Fenerbahçe olmuştur. En çok gol yiyen ve en çok yenilgi alan takım ise 636  mağlubiyet ve 2149 gol ile Ankaragücü olmuştur.

En çok berabere kalan takım sıralamasında ise ilk sırada Beşiktaş’ın yer alması ilginç bir istatistiktir.

Gol Krallığı

Ülkemizde en çok gol kralı çıkaran takım 17 kez bu başarıya ulaşan Galatasaray’a aittir. Futbolcu bazında ise 6 defa gol kralı olan Metin Oktay ilk sırada yer alır. Kalecilerde en uzun süre gol yememe yarışını kazanan ise Şenol Güneş olmuştur. Trabzon formasıyla 1112 dakika gol yemeyen Şenol Güneş 12 maçtan daha uzun bir süre gol yememiştir.

Süper Lig’de ligden düşmeyen takım sayısının çok az olması da ilginç istatistiklerden birisini oluşturuyor. Buna göre Beşiktaş, Galatasaray, Fenerbahçe ve Trabzonspor’un yanı sıra sadece Alanya ve Yeni Malatyaspor ligden düşmemiştir.

4 büyük takımın haricinde şampiyon olan ek takımın da Bursaspor olduğunu belirtmek gerekir. Süper lig tarihi boyunca hiç yenilmeden şampiyon olan tek takım Beşiktaş olurken, yenilmeden sezonu tamamlayan diğer bir takım da Galatasaray’dır fakat şampiyon olamamıştır. Şimdiye kadar ki en yüksek puanla şampiyon olan takım ise 93 puanla Fenerbahçe olmuştur.

Önerilen Yazı: Kulüp Sembollerinin Hikayesi

Bir cevap yazın

Yükleniyor...