Futbol Kültürü – futbol kültürü, futbol haberleri ve tribün kültürü

En Değerli Türk Futbolcu: Arda Turan Hikayesi

223
En Değerli Türk Futbolcu: Arda Turan Hikayesi

Gelmiş geçmiş en yüksek paraya transfer edilme başarısını gösteren Arda Turan 1987 yılında Bayrampaşa’da dünyaya gelmiştir. Altıntepsi Makelspor bünyesinde futbola başlayan Turan, 13 yaşında Galatasaray altyapısına geçmiş ve Barcelona’ya kadar uzanan bir yolculuğa çıkmıştır.

Arda Turan Hayatı

Ülkemizi yurtdışında başarılı bir şekilde temsil eden Arda Turan’ın hayatı başarılarla doludur. 1987 yılında dünyaya gelen Arda 1995 yılında futbola başlamıştır. 5 sene sonrasında ise Galatasaray’ın altyapısına geçerek büyük bir adım atmıştır. Turan 2000-2005 yılları arasında Galatasaray altyapısında oynamış ilk resmi maçına ise 2005 yılında Bursaspor maçında çıkmıştır. Tecrübe kazanması için Vestel Manisaspor’a kiralanan Turan burada yarım sezon geçirdikten sonra tekrar Galatasaray’a döndü. Turan henüz 22 yaşına gelmişken Galatasaray’ın kaptanlığına getirilerek büyük bir sorumluluk verildi.

Turan’ın başarılı futbolu göz doldurmaya başlayınca 2011 yılında Atletico Madrid’e transfer oldu. Burada da UEFA süoer kupası, İspanya kral kupası, La Liga şampiyonluğu, UEFA şampiyonluğu gibi tüm futbolcuların hayali olan başarılara imza attı. Atletico’da geçirdiği başarılı sezonların ardından Barcelona’dan gelen teklifi kabul etti ve34 milyon Euro bonservis bedeliyle transfer oldu. Böylelikle en pahalı Türk futbolcu olan Arda, Barcelona’da istediği başarıyı yakalayamadı. Oyun sistemine adapte olması zaman alan Arda’nın yedek kalmaya başlaması da performansının düşmesine neden oldu.

Milli Takım Serüveni

Arda ilk milli maçına 2005 yılında 19 yaşındayken çıktı. Hazırlık maçı olan Lüksemburg karşılaşmasında forma giyerek milli olan Turan, sonrasında birçok defa milli takım adına ter döktü. Zaman zaman Fatih Terim ile arasında yaşanan tartışmalarla gündeme gelen Turan sonrasında özür dileyerek affedilmesini istemişti.

Barcelona serüveninin olumsuz sonuçlanmasının ardından Türkiye’ye dönüş yapan tecrübeli futbolcu Başakşehir formasını bir süre giydi. Sonrasında bu takımla da yollarını ayıran Arda Turan hali hazırda hiçbir takımda oynamıyor. Futbol hayatının nasıl devam edeceği ile ilgili de herhangi bir açıklama yapmadığını da belirtmek gerekir. Zaman içerisinde sahada ya da kulübede görme olasılığımızın da her zaman için bulunduğunu ifade etmekte yarar vardır.

Önerilen Yazı: 62 Yıllık Türkiye Süper Liginin Enleri

Bir cevap yazın

Yükleniyor...