Futbol Kültürü – futbol kültürü, futbol haberleri ve tribün kültürü

Beşiktaş’ın Avrupa Kupaları Performansı

299
Beşiktaş’ın Avrupa Kupaları Performansı

Beşiktaş’ın Avrupa Kupaları her ne kadar oynadığı Avrupa kupası maçı sayısı ve başarısı anlamında ezeli rakiplerinin gerisinde kalsa da son 5 yılın Avrupa’da en başarılı Türk takımı olarak ön plana çıkıyor.

Beşiktaş şimdiye kadar 41 kez Avrupa kupalarında Türkiye’yi temsil etme başarısı gösterdi. Beşiktaş toplamda oynadığı 196 Avrupa kupası maçında 73 galibiyet, 42 beraberlik ve 81 mağlubiyet aldı. Bu 196 maçta rakip kaleleri 253 kez havalandıran temsilcimiz kalesinde ise 281 gol gördü. İstatistiklere bakıldığında UEFA Avrupa Ligi ve UEFA Kupası Beşiktaş’ın en başarılı olduğu kulvar olarak görülüyor.

Beşiktaşın Şampiyonlar Ligi Performansı

Beşiktaş Şampiyonlar Ligi’ne 7 kez katılabildi. Son dönemde bu kupadaki en başarılı Türk takımı olarak dikkat çekiyor. Beşiktaş en son 2017-18 sezonunda Şampiyonlar Ligi’nde yer aldıktan ve tarihinde ilk kez grubu lider bitirme başarısı gösterdi. Beşiktaş Şampiyonla liginde 33 maça çıkarken bu maçlarda 11 galibiyet, 9 beraberlik ve 13 mağlubiyet aldı. Rakip kalelere 40 gol atam temsilcimiz kalesinde ise 62 gol gördü.

Temsilcimiz ayrıca Şampiyonlar ligi formatı öncesinde oynana Şampiyon Kulüpler kupasına 11 kez katılmış ve 41 maça çıkmıştır. Bu kupada 12 galibiyet, 8 beraberlik ve 21 mağlubiyet alan temsilcimizin bu kupada kayda değer bir başarısı bulunmuyor.

Beşiktaş’ın Avrupa Kupaları Performansları

Beşiktaş UEFA Kupası ve UEFA Avrupa Ligi’ne 17 defa katıldı. Bu kupada toplam 102 karşılaşmaya çıkan temsilcimiz 46 galibiyet, 21 beraberlik ve 35 mağlubiyet aldı. Beşiktaş Avrupa kupalarında en önemli derecelerini UEFA kupasında elde etti. Bu maçlarda toplam 159 gol atan temsilcimiz kalesinde 125 gole izin verdi. Beşiktaş takımım artık oynanmayan UEFA Kupa Galipleri Kupası’na ise 7 defa katıldı. Her ligin kupa şampiyonlarının yer aldığı bu kupada toplam 20 maça çıkan temsilcimiz 4 galibiyet, 4 beraberlik ve 12 mağlubiyet aldı.

Beşiktaş’ın Avrupa Kupalarındaki Başarıları

Beşiktaş Avrupa kupalarında son dönemde aldığı başarılı sonuçlarla dikkat çekiyor. Beşiktaş’ın Avrupa Kupalarında ki başarıları arasında 1986-87 sezonunda UEFA Kupa Galipleri Kupası çeyrek finali, 2002-03 ve 2016-17 sezonlarında ki UEFA Kupası çeyrek finali ve 2017-08 sezonunda Şampiyonlar Ligi gruplarında namağlup olarak grubu lider bitirmek bulunuyor.

Önerilen Yazı: Fatih Terim’in Kariyerini Değiştiren Karar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...