Futbol Kültürü – futbol kültürü, futbol haberleri ve tribün kültürü

Franck Ribery ve Galatasaray Hikayesi

219
Franck Ribery ve Galatasaray Hikayesi

Herkesin tanıdığı ve hayranlıkla izlediği Fransız futbolcu Franck Ribery ile Galatasaray’a transfer hikayesi herkesi hayretlere düşürüyor. Hatta yeni neslin bu durumdan haberdar olmadığını bile söylemek mümkün. Ancak gördüğünüz üzere Galatasaray’dan büyük bir efsane geldi geçti. Ama Galatasaraylıların pişmanlıklarının geçmediğini de söylemek gerekir.

Franck Ribery Transferi Alay Konusu Oldu

2004 yılında şampiyonluk yarışında Fenerbahçe’nin 4 puan gerisinde kalarak devreyi tamamlayan Galatasaray’ın Ribery transferi alay konusu edilmişti. Fenerbahçe dünyaca ünlü bir yıldızı, Nicholas Anelka’yı kadrosuna katarken Galatasaray’ın hiç tanınmamış Franck Ribery’i transfer etmesi Anelka’nın bonusu olarak nitelendirilmişti.

Ribery ise o dönemlerde Fransa’nın Metz takımında forma giyen 21 yaşında bir futbolcuydu. Geleceğinin parlak olduğu söyleniyordu ancak taraftarlar tarafından adı pek de duyulmamıştı. Bu nedenle Anelka transferinin yanında ses getirememiş aksine alay konusu edilmişti.

Fakat sezon başladığında Fransız futbolcu Ribery fırtınalar estirmeye başladı. Top sürüş tekniği, oyun zekası ve hızıyla büyük beğeni toplayan Ribery, Fenerbahçe maçında sergilediği performansla da göz doldurmuştu. Sezon sonunda mali kriz geçiren Galatasaray ise Ribery’e gelen teklifi kabul etmiş ve Marsilya’ya satmıştı. Tüm Galatasaraylıların özlemle hatırladıkları o günler için Ribery para alamamasını gerekçe göstermişti. Üzerinden yıllar geçmesine rağmen halen daha Galatasaray Ribery ile anılmaya devam ediyor. Ülke futbolumuz için Ribery’nin ligimizde oynamış olması da sevindirici bir durum olarak kabul ediliyor.

Citröen C4 Hediyesi

Transferin gerçekleştiği dönemde Galatasaray kulübünün öneticlerinden olan Fatih Gökşen, Ribery’e Citröen C4 hediye ettiğini sonradan açıklamıştı. Şimdilerde ise Ferrarileri Porsche’leri beğenmiyor yorumunda bulunmuştu.

Transferin gerçekleştiği dönemde Galatasaray çok uçuk bir maaş teklifinde de bulunmamıştı. Kendisini iyi bir takımda göstererek yıldızını parlatmak isteyen Ribery bunun için Galatasaray’ı tercih etmişti. Nitekim bir sezon dahi geçmeden beklediği gerçekleşmiş ve Fransa’nın kıyısına transfer olmuştu. Pek çok futbolsever ise böyle bir yıldızın ülkemizin elinden kaçırılmış olmasını hayıflanarak yad etmektedir. bu olayın üzerinden çok sayıda yıldız futbolcu geçmiş olsa da unutulmayacak bir anı olarak kalmıştır. Zaman zaman Ribery de bu konu hakkında yorumlar yapmayı ihmal etmemektedir.

Önerilen Yazı: Efsane Kaleci Rüştü Reçber’in Hikayesi

Bir cevap yazın

Yükleniyor...