Futbol Kültürü – futbol kültürü, futbol haberleri ve tribün kültürü

Futbolun Hırçın Evladı: Emre Belözoğlu Hikayesi

256
Futbolun Hırçın Evladı: Emre Belözoğlu Hikayesi

Fenerbahçe forması ile 39 yaşında futbol hayatına devam eden Emre Belözoğlu, hırslı ve agresif yapısıyla akıllarda yer edindi. Futbol zekası ve azmi sayesinde başarılı bir geçmişe sahip olan Belözoğlu futbol hayatına Zeytinburnuspor forması giyerek başlamıştır. Sonrasında Galatasaray altyapısına geçen milli futbolcumuz yurtdışında da büyük kulüplerde oynama başarısı göstermiştir.

Emre Belözoğlu Hayatı

Emre Belözoğlu hayatı 1980 yılının Eylül ayında dünyaya gelmesiyle başladı. Küçük yaşta babasının da teşviki ile futbolla tanışan Belözoğlu, 12 yaşında Zeytinburnuspor altyapısında özel eğitimler almaya başladı.

1994 yılında Galatasaray önemli bir hamle yaparak Emre’yi altyapısına kattı. Efsane futbolcu Gheorghe Hagi’den dersler alarak kendisini geliştiren Emre, 1996 yılında A takımına yükselmeyi başardı. Henüz 16 yaşındayken başarılı bir şekilde Galatasaray formasını giymeye başlayan Emre 2001 yılına kadar burada oynadı. Bu dönemde 4 lig şampiyonluğu ile UEFA kupasını kazanan Emre artık kendisini ispatlayarak yurtdışı kapılarını araladı.

2001 yılında İtalya’dan gelen teklif üzerine İnter’e transfer oldu. 2002-2003 yılında İnter’in Altın Korsan ödülüne layık görülen Emre böylelikle başarılarını taçlandırmayı da ihmal etmedi. Ancak sonrasında yaşadığı sakatlıklar ile performansı düştü ve adı transfer listelerine dahil edildi. 2005 yılında Newcastle United kadrosuna giren Emre burada da göz dolduran bir futbol seyrettirmeyi başardı.

Fenerbaçe’ye Transferi

Emre Belözoğlu’nun futbol hayatı çeşitli sansasyonlara da sahne oldu. Bunlardan birisi İnter forması giyerken maruz kaldığı ırkçılık iddiaları oldu. Siyahi futbolculara karşı ırkçı söylemlerde bulunduğu iddiası birkaç defa gündeme gelmiş ancak ispatlanamadığı için herhangi bir ceza verilmemişti. Ülkemizde de bu tür suçlamalara maruz kalan Emre bir defasında iki maç cezaya çarptırıldı.

2008 yılında Fenerbahçe’ye transfer olan Emre’nin bu olayı da çok fazla eleştiri aldı. Galatasaray altyapısından yetişerek Fenerbahçe’ye transfer olan başarılı futbolcuya karşı Galatasaray taraftarları büyük tepki gösterdi. Fakat Emre kendisinin bir Fenerbahçe hayranı olduğunu belirterek eleştirileri kabul etmedi. Halen daha Fenerbahçe forması giyen Emre 40 yaşına gelmesine rağmen iyi performans sergilemeye devam ediyor. Emre milli forma ile de büyük başarılara imza atmış ve 100’ün üzerinde maçta forma giymiştir.

Önerilen Yazı: Franck Ribery ve Galatasaray Hikayesi

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...