Futbol Kültürü – futbol kültürü, futbol haberleri ve tribün kültürü

Vedat Muriqi 20 Milyon Avroya Lazio’da

212
Vedat Muriqi 20 Milyon Avroya Lazio’da

Fenerbahçe ile Lazio arasında kıran kırana devam eden pazarlıklar sonucunda Vedat Muriqi 18 + 2 milyon avro bonuslar olmak üzere toplam 20 milyon bonservis bedeli ile Lazio’ya transfer oldu.

Fenerbahçe her ne kadar oyuncusunu bırakmak istemese de Lazio’nun cazip teklifi ve harcama limitleri konusunda elinin rahatlaması amacıyla oyuncusunun Lazio takımına transferine onay verdi. Yaklaşık 5 gündür Türkiye’de olan Lazio takımı yetkilileri ilk teklifleri olan 10 milyon avroyu yoğun pazarlıklar ve Fenerbahçe’nin taviz vermeyen tavrı sonucunda 18+2 milyon avroya kadar çıkartmak zorunda kaldı. Böylece geçen sezon başında 4,5 milyon avroya kadroya karılan Vedat Muriqi’ten 15,5 milyon avro kar elde edilmiş oldu. Fenerbahçe’den 1,5 milyon avro garanti ücret alan Vedat’ın Lazio takımından 2 milyon avro garanti ücret alacağı belirtiliyor.

Karın yüzde 15’i Çaykur Rizespor’un

Fenerbahçe’nin Çaykur Rizespor ile yaptığı anlaşma gereğince oyuncunun 4,5 milyon avro bedeli üstünde satılması durumunda karın yüzde 15’i Çaykur Rizespor’a verilecek. Bu doğrultuda bonuslar hariç 18 milyon avroya satılan Vedat Muriqi’ten elde edilen 13,5 milyon avro karın 2 milyon 75 bin avrosu Çaykur Rizespor’un kasasına girecek. Çaykur Rizespor’un bu büyük gelirle en az 3 yeni oyuncuyu kadroya katması bekleniyor. Fenerbahçe yönetimi böylece geçen sene ki Elif Elmas transferinden sonra İtalya’ya yüksek bonservis ücreti ile ikinci oyuncusunu göndermiş oluyor.

Harcama Limitlerinde 70 Milyon Artış                                     

Fenerbahçe takımı gerçekleştirdiği 18 milyon avro satışın 3’te birini harcama limitlerinde kullanabilecek. Vedat Muriqi 1,5 milyon avro yıllık ücreti de eklenince Fenerbahçe Harcama limitlerinde 70 milyon TL’lik bir artış sağlamış oluyor. Ayrıca Fenerbahçe Zach, Jailson ve Gustavo’yu da satarak oyuncuların maaşları ile birlikte 150 milyon TL’lik bir harcama limiti daha yaratmayı planlıyor. Bununla birlikte TFF ile limit artırımı ile görüşme yapan Fenerbahçe’nin TFF harcama limiti sorununa bu şekilde yüzde 90 oranında çözüm bulması bekleniyor. Fenerbahçe Vedat Muriqi yerine yine genç ve potansiyelli bir yabancı golcüyü kadrosuna katmanın planlarını yapıyor.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...